YALOVA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

BASIN AÇIKLAMASI

BASIN AÇIKLAMASI

BASIN AÇIKLAMASI

 

Bilindiği üzere ilimiz merkezinde bulunan Atatürk İlkokulunun 2023-2024 Eğitim Öğretim Yılı ile birlikte tam gün eğitime geçeceği bir süre önce kamuoyu ile paylaşılmıştı. Konuyla ilgili olarak kamuoyunda oluşturulmaya çalışılan, 1600 öğrencinin aynı anda eğitim alacağına ve bu durumun karışıklığa neden olacağına ilişkin iddialar sebebiyle ve bilgi kirliliğinin önlenmesi amacıyla ilgililere doğru bilgilendirme yapılması gereği hâsıl olmuştur.

 

Mevcutta öğrenim gören 893 öğrencisiyle Yalova'da ikili eğitim yapan tek okul olan Atatürk İlkokulunun, Bakanlığımızın tam gün eğitim politikası çerçevesinde eğitim niteliğinin ve sosyal faaliyetlerin artırılması amacıyla tam gün eğitime geçmesine karar verilmiştir. Yapılan düzenleme ile öğrencilerimiz için daha verimli bir eğitim ortamı oluşturulması ve okul içi etkileşimlerinin artırılması hedeflenmiştir.

 

Tam gün eğitim, sadece günlük veya haftalık ders saatlerini azaltmak şeklinde değerlendirilecek bir durum değildir. Tam gün eğitimle birlikte öğrencilerimiz sabahın erken saatlerinde okula gelerek akşam geç saatlerde okuldan çıkmayacak, öğrenme için verimli saat dilimlerinde okulda bulunacaktır. Bu sayede okul içi etkileşim ile sosyal ve bilimsel becerilerini geliştirme fırsatı bulacaklardır. Böylece günün tamamında plânlı faaliyetler gerçekleştirecek, ders kazanımlarına ulaşmak için gün içinde daha fazla zaman dilimine sahip olacaklardır.

 

Atatürk İlkokulunda tam gün eğitime geçilmesiyle birlikte il merkezimiz için de makul sayılacak şekilde, birleştirme yapılan sınıflarımız için  mevcutlar; 3. sınıflarda 32, 4. sınıflarda 28 olacaktır. Ayrıca ders dışı saatlerde velilerimize ek külfet oluşturmadan gerçekleştirilecek olan ücretsiz kurslarla öğrencilerimizin akademik ve sosyal gelişimlerinin desteklenmesi için imkân oluşturulacaktır.

 

Atatürk İlkokulunun konumu itibarı ile mevcut trafik yoğunluğu ve servis giriş çıkışları Valiliğimiz koordinesinde Yalova İl Emniyet Müdürlüğü ile işbirliği içinde düzenlenecektir.

 

Ayrıca Cengiz Koçal Caddesi üzerinde, feribot iskelesinin karşısında hayırsever tarafından yaptırılan okul ile bölgedeki derslik ihtiyacı karşılanacaktır. Müdürlüğümüzce  takip edilen resmî sürecin tamamlanmasıyla birlikte okulumuz eğitim öğretim faaliyetine başlayacaktır.

 

Kamuoyuna saygıyla duyurulur. 04/09/2023

Bahçelievler Mahallesi Şehit Ömer Faydalı Caddesi No 190 77200 Merkez/YALOVA - 0226 811 00 25 (PBX) ... Ek Bina 0226 813 34 37

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.