YALOVA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Dilimizin Zenginlikleri Projesi

30/11/2023
Dilimizin Zenginlikleri Projesi

Millî Eğitim Bakanımız Sayın Yusuf Tekin tarafından tanıtımı yapılan "Dilimizin Zenginlikleri Projesi; okullarda yapılacak söz varlığını zenginleştirme çalışmaları ile öğrencilerin dilimizin zenginliklerini tanımasını, kültür taşıyıcısı olan sözcüklerimizle buluşmasını, buna bağlı olarak da dili iyi kullanmasını ve düşünce dünyasını geliştirmesini amaçlamaktadır.

"Sözlük Özgürlüktür" sloganıyla Bakanlığımıza bağlı resmî/ özel eğitim kurumlarında öğrenim gören tüm okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve lise öğrencilerine yönelik uygulanacak olan "Dilimizin Zenginlikleri Projesi ile öğrencilerimizin dilimizin seçkin ve özgün eserlerini tanımaları, eserlerimizde geçen sözcüklerin derinliklerini (çeşitli anlamlarını) öğrenmeleri; milletimizin kültürünü, birikimini, düşünce dünyasını ve hayat tarzını söz varlığımızın içinde yeniden keşfetmeleri beklenmektedir. 

Yalova Millî Eğitim Müdürlüğü olarak, okullarımızda Öğrencilerimizin söz varlığını en verimli şekilde artırarak kullanmalarına rehberlik ederek öğrencilerimizin sözcük ve kavram yönünden zengin bir birikime sahip olup, düşüncede de zengin olmasını sağlamak hedefimizdir.

Dilimizin Zenginlikleri Projesi Uygulama Kılavuzu

Ek 1 - Okul Öncesi Eğitim Kademesi Eylem Planı

Ek 2 - İlkokul ve Ortaokul Kademesi Eylem Planı

Ek 3 - Ortaöğretim Kademesi Eylem Planı 

Dilimizin Zenginlikleri Projesi 2024 Yılı Yarışmaları Kılavuzu

Dilimizin Zenginlikleri Projesi kapsamında ilimizdeki tüm resmi/özel ilkokul, ortaokul ve liselerde eğitim gören öğrencilerimize yönelik Sözlük Tasarım; ortaokul ve liselerdeki öğrencilerimize yönelik Cümle-Afiş yarışması düzenlenmektedir. 

Son Başvuru tarihleri şartnamelerde yazmaktadır.

YALOVA İLİ SÖZLÜK TASARIM  YARIŞMASI ŞARTNAMESİ

İLKOKULLAR ARASI CÜMLE-AFİŞ YARIŞMASI ŞARTNAMESİ

ORTAOKULLAR ARASI CÜMLE-AFİŞ YARIŞMASI ŞARTNAMESİ

LİSELER ARASI CÜMLE-AFİŞ YARIŞMASI ŞARTNAMESİ

Bahçelievler Mahallesi Şehit Ömer Faydalı Caddesi No 190 77200 Merkez/YALOVA - 0226 811 00 25 (PBX) ... Ek Bina 0226 813 34 37

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.