YALOVA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Türkiye´nin İlk Masal Öğretmenleri Yalova´dan

04/03/2019
Türkiye´nin İlk Masal Öğretmenleri Yalova´dan

 

Türkiye’nin ilk masal öğretmenler Yalova’da eğitime başladı. İlk defa masal, bir ders müfredatı olarak okullarda okutulacak.

Yalova’da eğitim verilen 15 gönüllü öğretmen, serbest etkinlik saatlerinde çocuklara masal dersi verecek. Uygulama, pilot olarak Yalova’da başlatıldı. Yalova’da İl Millî Müdürlüğü “Çocuk Masal Anlatıcılığı” seminerinin lansmanı ve sertifika töreni yapıldı. Uygulama Oteli’nde düzenlenen lansman ve sertifika törenine Yalova Valisi Muammer Erol, İl Millî Eğitim Müdürü Ali Tosun, okul idarecileri ve öğretmenler katıldı.

Çocuk Masal Anlatıcısı Bağcan Toraydın tarafından verilen eğitim seminerlerini  alan 15 gönüllü öğretmene sertifikaları verildi. Burada bir konuşma yapan Milli Eğitim Müdürü Ali Tosun, “Masal Dersi projemiz okullarda serbest etkinliklerde çocuklarımızın empati yeteneği güçlü, araştıran, düşünen ve ülkesi için gayret gösterecek daha nice hayallerinin peşinden gidecek şekilde yetişmelerine vesile olacaktır. Projede emeği geçen öğretmenlerimizi kutluyoruz.

Çocuk masal anlatıcısı Bağcan Toraydın ise yaptığı açıklamada Masal Dersi’nin Türkiye için bir ilk olduğunu söyledi. Toraydın Masal Dersi’nin çocuk masal anlatıcılığı ve çocuk masalları olarak ele almamız lazım. Bununla ilgili ilk akademik çalışmayı Kastamonu Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nde yaklaşık 2 sene önce yaptım. Burada masal anlatıcılığını ve çocuk masal anlatıcılığını birbirinden ayırdım. Bu çalıştayı yaparken bir anlatıcılık sistemi geliştirdik. Bu anlatım usulünü burada öğretmen arkadaşlarımıza anlattım. Onlar birer masal anlatıcısı oldular. Hem de masal dersini ilk uygulayacak Türkiye’nin ilk masal öğretmenleri oldular. Biz dünyaya Yalova’dan bir ders armağan ettik. Bu armağan etmiş olduğumuz ders de Yalova’dan çıktı. Bu nedenle Yalova Millî Eğitim Müdürlüğü’ne teşekkür ediyorum. Türkiye için ve dünya için bir ilk. Hem ulusal hem uluslar arası düzeyde ilk defa masal bir ders müfredatı olarak okullarda okutulacak. Serbest Etkinlik saatlerinde şu an pilot il olarak Yalova’da uygulanıyor. Onlar seçmeli ders dediğimiz bir seçmeli ders saatini masal dersi olarak yapacaklar. Bizim için önemli olan taraf şu: masalı sadece anlatmak değil, gözlemlemek ve raporlamak da çok önemliydi. O yüzden çocuklarımızın, öğrencilerimizin öğretmenleriyle olan etkileşimini ve iletişimini daha iyi seviyeye getirecek bir ders ders platformudur bu” diye konuştu.

Yapılan konuşmaların ardından Yalova Valisi Muammer Erol tarafından Masal Dersi verecek olan öğretmenlere sertifikaları takdim edildi.

MASAL DERSİ PROJESİNİN AMACI: Erken çocukluk eğitiminin niteliğini arttırmak için alternatif erken çocukluk eğitimi modellerinin uygulanacağı; temel eğitimde yenilikçi uygulamalara imkan sağlanacağının belirtildiği 2023 Eğitim Vizyonu rehberliğinde projenin amacı; öncelikle pilot olarak belirlenen gönüllü öğretmenlerin oluşturduğu bir öğretmen grubuyla, çalıştıkları okullardaki öğrencilerin öğrenme becerilerinin gelişmesine katkıda bulunarak sosyal ve kültürel hayata üst düzeyde hazırlanmalarını sağlamak için çocuk masallarının oluşturulması ve derslere entegre edilmesidir.

              MASAL DERSİ PROJESİNİN BEKLENEN SONUÇLARI: öğrenmede yaşanan güçlüklerin en alt düzeye indirgenmesine yardımcı olmak, Dil gelişimi ve sosyal gelişim becerilerini arttırmak, Problem çözme ve empati yeteneğini geliştirmek, Düşünme, yorumlama ve ifade etme gibi bilişsel becerilerini geliştirmek, Günlük yaşam becerileri kazandırmak, Sözcük dağarcığını geliştirmek, Çocuk ve yetişkin(ebeveyn-okul-öğretmen) arasındaki paylaşım alanlarını arttırmak, Çocukların yaşadığı toplumla ve kültürle özdeşleşmesini sağlamak ve bağ kurmasını sağlamak, Çocuğun bireysel özelliklerini fark ederek kendini tanımasına yardımcı olmak, Öğrenme ilişkisinde aktif rol almasını desteklemek, Sosyal ilişkilerinde çevresiyle uyumunu arttırmasını desteklemek.

05-03-201905-03-201905-03-201905-03-201905-03-201905-03-201905-03-201905-03-201905-03-2019 

Bahçelievler Mahallesi Şehit Ömer Faydalı Caddesi No 190 Merkez/YALOVA - 0226 811 00 25 (PBX) ... Ek Bina 0226 813 34 37

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.