YALOVA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Türkiye, Özel Yetenekli Öğrencilerini Seçiyor

13/11/2017
Türkiye, Özel Yetenekli Öğrencilerini Seçiyor

 

Bilim ve sanat merkezleri; okul öncesi eğitim, ilkokul, ortaokul ve lise çağındaki özel yetenekli öğrencilerin (resim, müzik ve genel zihinsel yetenek) örgün eğitim kurumlarındaki eğitimlerini aksatmayacak şekilde bireysel yeteneklerinin farkında olmalarını ve kapasitelerini geliştirerek en üst düzeyde kullanmalarını sağlamak amacıyla açılmış olan bağımsız eğitim kurumlarıdır. Bu merkezlerde öğrenciler uyum, destek eğitimi, bireysel yetenekleri fark ettirme, özel yetenekleri geliştirme ve proje üretimi/yönetimi alanlarında düzenlenmiş eğitim programlarına alınırlar.

 

Özel yetenekli öğrencilerin kendi potansiyellerini anlamaları, kendilerine ve topluma katkıda bulunabilmeleri için okullarda verilen eğitimin ötesinde farklılaştırılmış bir eğitim programı sunan bilim ve sanat merkezleri, 81 ilde 117 merkezde hizmet vermekte, 36 bin özel yetenekli öğrenci eğitim almaktadır.

 

2017-2018 eğitim öğretim yılında özel yetenekli öğrencilerin eğitim alacağı BİLSEM´lere öğrenci seçme sürecine 13 Kasım 2017 Pazartesi´den itibaren sınıf öğretmenlerinin öğrencilere ilişkin gözlem formlarını doldurulmasıyla başlayacak daha sonra öğrenciler grup tarama uygulamalarına alınacak.

 

Baraj üstünde kalan tüm öğrenciler BİLSEM´de eğitim alacak

 

Bu yıl ilk defa öğrencilerin giriş belgelerinde karekod uygulaması başlatılacak, bu kapsamda öğrencilerin tablet bilgisayarlar üzerinden giriş belgelerini okutup uygulamayı açabilecek. Grup tarama uygulamasını geçen öğrencilere uluslararası standardizasyonu sağlanmış testler uygulanarak bireysel incelemelerinin yapılacak ve yapılan test sonucunda belirlenen barajın üstünde puan alanların tümü BİLSEM´de eğitim almaya hak kazanacak.

 

Tablet bilgisayarla yapılacak grup tarama uygulamasına ilişkin örneklerin yer aldığı BİLSEM 2018 Grup Tarama Sistemi Tanıtım Sürümü hem Android hem IOS platformlarında yayınlanmış durumda. Öğrencilerin uygulamayla grup tarama sistemindeki ekran görüntüleri hakkında bilgi edinebilecekleri ve sorularla ilgili pratik yapabilecekler.

 

Bilsem 2018 Grup Tarama Sistemi Tanıtım Sürümü”nde soruların cevaplanma şeklini anlatan 3 adet animasyon, 3 adet alıştırma ve 16 soru bulunmaktadır. Her soruyu belirli bir süre içinde cevaplamanız gerekmektedir. Sürenin son 10 saniyesi sağ üst köşede gösterilecek ve süre azalarak bitecektir. Süre bitiminde cevap verilmez ise sonraki soruya otomatik olarak geçilecektir.

 

Animasyonlar ve sorular grup tarama sorularının benzeri veya kapsadığı konular değildir. Uygulama, sadece grup tarama sistemindeki ekran görüntüleri hakkında bilgilendirme ve cevaplamada pratiklik kazandırma amaçlıdır.

 

Uygulama ekranında denemeler yaparak öğrencinin sisteme hazırlanmasının amaçlandığı “Bilsem 2018 Grup Tarama Sistemi Tanıtım Sürümü” hem Android hem IOS platformlarında  yayındadır. Tanıtım sürümü aşağıdaki bağlantılardan ya da ilgili cihazların marketlerinden indirilebilir.

 

Proje ve etkinlik tabanlı eğitim

 

BİLSEM´lerde özel yetenekli öğrenciler, okul dışı saatlerde yetenekleri doğrultusunda proje ve etkinlik tabanlı eğitim almakta, bu eğitimler disiplinler arası ders içerikleriyle sunulmaktadır. Merkezlerde öğrencilerin ilgi alanları ve okul müfredatları göz önünde bulundurulmakta ve bu kapsamda BİLSEM´lerde güzel sanatlar, edebiyat, drama, yazılım, yabancı dil, liderlik, mekatronik, astronomi ve uzay bilimleri, yenilenebilir ve sürdürülebilir enerji, havacılık, akıl ve zeka oyunları, düşünce eğitimi, arkeoloji, şehir kültürü ve benzeri alanlarla ilişkilendirerek zenginleştirilmiş eğitim programının uygulanmaktadır.

 

Destek eğitim odalarının bireylere ilgi ve yetenekleri doğrultusunda çalışabilecekleri bir ortam oluşturmakta, bu odalarda program farklılaştırma ve bireyselleştirmeye yönelik zenginleştirme uygulamaları yapılmaktadır.

 

Bilim ve sanat merkezleri grup tarama uygulaması, tablet bilgisayar üzerinden elektronik ortamda yapılacaktır.

 

2017-2018 Bilim ve Sanat Merkezleri Öğrenci Tanılama Kılavuzu

 

Android için DynEd App Google Play (Android) Sürümü
iPad ve iPhone için DynEd App

Apple Store (IOS) Sürümü

 

Bahçelievler Mahallesi Şehit Ömer Faydalı Caddesi No 190 Merkez/YALOVA - 0226 811 00 25 (PBX) ... Ek Bina 0226 813 34 37

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.