YALOVA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Temel Dil Becerileri ve Öğretmen (Prof. Dr. Kamil Özerk)

20/04/2020
Temel Dil Becerileri ve Öğretmen (Prof. Dr. Kamil Özerk)

İl Millî Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen Sürdürülebilir Öğrenme Atölyeleri Öğretmen Eğitimleri "Temel Dil Becerileri ve Öğretmen" konulu sunum, Oslo Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kamil Özerk ile devam etti.

Dinleme olmadan öğrenilmediğinden bahseden Prof. Dr. Kamil Özerk, "Temel Dil Becerileri dört bölümden oluşmaktadır. Anlayarak Dinleme, Anlayarak Okuma, Anlaşılan Bir Şekilde Konuşma, Anlaşılan Bir Şekilde Yazma şeklindedir. Ne kadar çok kelime kullanıyorsak o kadar çok sevinelim, ağzımızdan çıkan kelimelere dikkat edelim.

"Söz Gümüşse Sükut Altındır. Sözcükler Altındır, Konuşmak Pırlantadır"

6-18 yaş çağında 12 yıllık dönemde çocukların kelime hazinesi 10 bin kelime iken dönem sonuna doğru 59 bin kelime anlamaya başlıyor. 3 yaşındaki çocuk 1200 kelime duyarken 4 yaşındaki çocuk 45 bin kelime duyuyor. Öğrencilerimizde konuşma yasak demeliyiz, bu düşünmeye engel olmak demek, Konuşmak serbest demeliyiz, birbirinizi rahatsız etmeyecek şekilde konuşun demeliyiz.

"Öğrencilerimizi Tenkit Edici Değil, Teşvik Edici Konuşturmalıyız"

Bilimsel araştırmalar, çocukların bilimsel hazinesini geliştirmek için onlara kitap okumamız gerektiğini söylüyor. Çocuğunun başarılı olmasını istiyorsan ona masal anlat, daha üstün olmasını  istiyorsan, ona daha da çok masal anlatılmasını gerektiğini ekliyor. Bir öğretmen çocuğa aynı kitabı üç kez okuyor, diğer öğretmen bir çocuğa bir kez okuyor. Birinci öğretmen çocuğa daha çok katkı yapar.

"Biz Çocuklarımıza İkinci Bir Dili Niçin Öğretemiyoruz?"

Karşılıklı soru cevap şeklinde devam eden sunumda bir öğretmenimizin "Biz çocuklarımıza ikinci bir dili niye öğretemiyoruz? Nerede eksiğimiz var?" sorusuna 16 yıllık arkadaşım olan ve her hafta konuştuğum Ziya hocamıza bu akşam bu sorunuzu ileteceğim. Dünyada az ülke bu işi başardı. Bu işin yolu yöntemi vardır. Eğitim Sistemine girmesi lazım." ifadelerinde bulundu.

Prof. Dr. Özerk, 436 den fazla kişinin katılım sağladığı, eğitim camiasıyla buluştuğu öğrenme ortamını sağlayan İl Müdürü Ali Tosun'a ve dinleyen öğretmenlere teşekkür etti.

"Mesafelerin gönül bağlarını kırmadığını gördüm. Ben de sayenizde kendimi geliştirdim, deneyim edinmiş oldum. Azıcık bir yardım edebildiysem çok sevineceğim. Çok teşekkür ederim." Diyerek sunumunu bitirdi.

İl Millî Eğitim Müdürümüz Ali Tosun, uzaklığın gönül birliğinde sıkıntı olmadığını bize gösterdiniz. Norveç Oslo'dan dil öğrenimini bize sundunuz. Çok güzel bir sinerji oluşturduk. Öğretmenlerimize de teşekkür ediyorum. Elinize, emeğinize, yüreğinize sağlık... Koronadan sonra sağlıklı bir şekilde, sizi Eğitimde Marka Kent hedefi olan Yalova eğitim camiasıyla buluşturmak istiyoruz. Öğretmenlerimize bu noktada motive ettikleri, siz değerli hocalarımıza ulaşmamızı sağladıkları için de teşekkür ederiz. Sağlıcakla kalın." dedi.


20-04-202020-04-202020-04-202020-04-2020

Bahçelievler Mahallesi Şehit Ömer Faydalı Caddesi No 190 Merkez/YALOVA - 0226 811 00 25 (PBX) ... Ek Bina 0226 813 34 37

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.