YALOVA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Şair Bestami YAZGAN İle Gönül Burcunda Şiir Sohbeti

22/03/2018
Şair Bestami YAZGAN İle Gönül Burcunda Şiir Sohbeti

 

Müdürlüğümüz ile Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) Yalova İl Temsilciliği işbirliğiyle düzenlenen programda Halk Eğitim Merkezi Konferans Salonu’nda gençlerle buluşan Şair ve Yazar Bestami YAZGAN, “Gönül Burcunda Şiir Sohbeti” yaptı.

Şairimizin şiirlerinin seslendirildiği programda YAZGAN, öğrencilerimizle samimi bir söyleşide bulundu. Öğrencilerimizle birlikte “Bir Çiçektir Öğrenciler” adlı şiiri okudu.

Öğrencilerimize kitaplarından, yazarlık sürecinden, şiirlerini nasıl yazdığından bahseden şair, yazdığı şiirlerden demetler sundu. Ülkemizin geleceğinin parlak ve aydınlık olduğunu, öğrencilerimizin bilim ve sanat alanında yaptığı gayret ve çalışmalarının bunda önemli olduğunu vurguladı. Şikayet etme çağı bitmiş, alternatif üretme çağı başlamıştır, diyerek şikayetten uzak bir toplum olmamıza dikkat çekti. 

*"İnsanlar kıyafetleriyle karşılanır, fikirleriyle uğurlanır." sözüne bir ekleme yapmak istiyorum. Konuşmalarıyla da ağırlanır.
*Sevgide serbestiyet, saygıda mecburiyet vardır.
* Bestami der ki; Bir yanım Yunus der, bir yanım Yavuz…
“Gülü İncitme Gönül” diyerek yazdığı ve Cumhurbaşkanımızın da seslendirdiği şiirinin okumasının ardından kitap-imza etkinliğine geçildi.

GÜLÜ İNCİTME GÖNÜL

Çiçeklerle hoş geçin,
Balı incitme gönül.
Bir küçük meyve için
Dalı incitme gönül.

Konuşmak bize mahsus,
Olsa da bir güzel süs,
‘Ya hayır de, yahut sus,’
Dili incitme gönül.

Sevmekten geri kalma,
Yapan ol, yıkan olma,
Sevene diken olma,
Gülü incitme gönül.

Başın olsa da yüksek,
Gözün enginde gerek,
Kibirle yürüyerek
Yolu incitme gönül.

Mevlâ verince azma,
Geri alınca kızma,
Tüten ocağı bozma,
Külü incitme gönül.

Dokunur gayretine,
Karışma hikmetine.
Sahibi hürmetine
Kulu incitme gönül.

Bestami YAZGAN

 

Bestami YAZGAN Kimdir?

Şiir, masal ve hikâye türlerinde seksen beş eseri bulunan yazar; 1957 yılında Osmaniye’nin Toprakkale ilçesinde doğdu. 2017 yılında Kosova/Prizren’de yayımlanan Türkçem Dergisi tarafından “Yılın Yazarı” seçildi. Şiir dalında yurt içi ve yurt dışında birçok ödül alan Bestami Yazgan’ın eserlerinden bazıları bestelendi, bazıları da ders kitaplarına girdi. Bestami Yazgan, gönül ve ömür toprağımızı saf şiir sularıyla sulayan, kuşluk vakitlerinin kuşlu saatlerinde yazdığı şiirlerle gönül güvercinlerimizi besleyen, bulanık ve bunalmış düşüncelerimizi demleyen bir gönül insanıdır. 

 

 22-03-201822-03-201822-03-201822-03-201822-03-201822-03-201822-03-2018

 

 

Bahçelievler Mahallesi Şehit Ömer Faydalı Caddesi No 190 Merkez/YALOVA - 0226 811 00 25 (PBX) ... Ek Bina 0226 813 34 37

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.