YALOVA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Sağlıklı Nesil Sağlıklı Gelecek” Yarışması Başvuruları Uzatıldı

18/02/2019
Sağlıklı Nesil Sağlıklı Gelecek” Yarışması Başvuruları Uzatıldı

 

Türkiye Yeşilay Cemiyeti ve Millî Eğitim Bakanlığımızın iş birliğiyle düzenlenen bağımlılık konulu yarışmaya başvurular 22 Şubat 2019’a kadar yapılabiliyor.


Sağlıklı Nesil Sağlıklı Gelecek Projesi,  çocuk ve gençlerin zararlı alışkanlıklara karşı bilinçli bir şekilde yetişmelerini; sigara, alkol, uyuşturucu, kumar ve teknoloji bağımlılığının olumsuz ve yıkıcı etkilerini kavramalarını sağlayarak daha güvenli ve sağlıklı bir hayat sürmelerine katkıda bulunmayı ve yeni neslin bağımlılıklarla ilgili bilinç düzeylerini arttırmayı amaçlıyor.


Hem Görsel Hem Edebi


Yeşilay ve Millî Eğitim Bakanlığı iş birliğiyle bu yıl dokuzuncusu düzenlenecek Sağlıklı Nesil Sağlıklı Gelecek yetenek yarışmasına başvurular devam ediyor. Görsel kategoride afiş, resim, karikatür veya kısa video; edebi kategoride ise kompozisyon, şiir, öykü, deneme veya anı gibi alanlarda düzenlenen yarışmaya başvurular 22 Şubat 2019’a kadar yapılabiliyor.

 

Yeşilay tarafından 2011 yılında İstanbul’da başlatılan, yarışma 2017 yılından itibaren Türkiye’nin tüm illerini kapsıyor. Bağımlılık konulu eserlerin değerlendirildiği Sağlıklı Nesil Sağlıklı Gelecek yarışması, 2011-2016 yılları arasında ilkokul, ortaokul ve liseler arasında afiş, resim, karikatür, kompozisyon ve şiir alanlarında düzenlendi. 2017 yılından itibaren yarışmanın formatında değişikliğe gidilerek edebi ve görsel kategori olarak 2 ana dalda ilkokul, ortaokul ve liseler arasında toplam 18 ödül belirlendi.

 

Bu yıl, bağımlılık temasıyla görsel ve edebi olmak üzere 2 kategoride yapılacak yarışmaya ilkokul, ortaokul ve lise öğrencileri katılabiliyor. Öğrenciler önce kendi illerinde, sonra Türkiye finalinde yarışacak. Her ilde, edebi ve görsel olmak üzere 2 kategoride birincilerin seçileceği yarışmada, bağlı bulunan ilin Millî Eğitim Müdürlüğü tarafından ödül törenleri gerçekleştirilecek.


İki Aşamalı


Yarışmada öğrenciler yaptığı eserlerle önce kendi illerinde yarışıyor. İl birincisi olan eserler ise Türkiye finalinde Yeşilay Yönetim Kurulu Üyesi Hatice Saadet Kalyoncu, İstanbul Şehir Üniversitesi Rektörü ve Yeşilay Bilim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Peyami Çelikcan, ressam İsmail Acar, yazar Mevlana İdris, Arif Çiftçi ve Fatih Çepni’den oluşan jüri üyeleri tarafından değerlendirilecek.

 

Her ilde, edebi ve görsel olmak üzere 2 kategoride birincilerin seçileceği yarışmanın ödül törenleri başvuru sahiplerinin bağlı bulunduğu ilin Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından yapılacak.

 

Her ilin birincilerinin yarıştığı Türkiye finalinin ödül töreni ise Mayıs 2019’da İstanbul’da düzenlenecek. ‘Sağlıklı Nesil Sağlıklı Gelecek’ yarışmasında her bir kategorinin birincileri 5.000 TL, ikincileri 3.000 TL, üçüncüleri 1.500 TL, il birincileri ise 500 TL ile ödüllendirilecek.

 

Başvuru ile ilgili detaylı bilgiye ve yarışma kılavuzuna https://snsg.yesilay.org.tr/ adresinden ulaşılabilir.

Bahçelievler Mahallesi Şehit Ömer Faydalı Caddesi No 190 Merkez/YALOVA - 0226 811 00 25 (PBX) ... Ek Bina 0226 813 34 37

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.