YALOVA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

"Yalova" Mesleki ve Teknik Eğitimde "Türkiye Birincisi"

24/12/2018
"Yalova" Mesleki ve Teknik Eğitimde "Türkiye Birincisi"

 

YALOVA MESLEKİ VE TEKNİK

 

Ortaöğretim Kurumları YGS başarı sıralamasında TÜRKİYE BİRİNCİSİ

 

MEB Mesleki ve Teknik Ortaöğretim Dış Değerlendirme raporu yayınlandı. Yayınlanan rapora göre Mesleki ve Teknik Ortaöğretim Kurumlarının YGS ortalama puanları Türkiye ortalamasını aşan okul oranlarının en yüksek olduğu iller sıralamasında "YALOVA" birinci sırada yer aldı.

 

            İl Milli Eğitim Müdürümüz Ali TOSUN, raporda birçok alanda Yalova’daki Mesleki ve Teknik Ortaöğretim Okulları Türkiye ortalaması üzerinde, ilk sıralarda yer alması mutluluk verici olduğunu söyledi.

Rapora göre;

  • Meslekî ve Teknik Anadolu Liselerinin 2017 YGS başarı oranı açısından en başarılı iller sırasıyla YALOVA, AKSARAY ve NİĞDE olmuştur. 

  • Son üç yılda YALOVA ve AMASYA’daki okulların en az %70’inde uluslararası proje gerçekleştirilmiş, bu iki ildeki okullar uygulanan uluslararası proje uygulamaları açısından yüksek başarı göstermiştir.

  • Öğrencilerinin beceri ve staj eğitiminin işletmelerde gerçekleşme oranı açısın­dan  YALOVA, ARTVİN ve ELAZIĞ bulunan okullar en yük­sek düzeyi temsil ettiği görülmüştür.

  • Okullar tarafından gerçekleştirilen sektör ziyaretlerinin yeterliliği açısından en başarılı illerin YALOVA, ELAZIĞ ve AMASYA olduğu gözlenmiştir.

  • YALOVA, AFYONKARAHİSAR ve GÜMÜŞHANE kurumsal patent ve faydalı model sahibi okul oranı açısından en başarılı üç il olmuştur.

 

            Toplantıda konu hakkında açıklama yapan İl Milli Eğitim Müdürümüz Ali TOSUN, ülkenin her alanda kalkınmasında ve uluslararası rekabette nitelikli iş gücünün büyük bir önemi olduğunu belirtti.

            Müdürümüz, “Amacımız okullarımızda kaliteyi sürekli iyileştirme kültürünü kalite güvence sistemi ile güçlendirmektir. Raporu iyi analiz edip öğrencilerimizi 2023 Eğitim Vizyonu doğrultusunda sektörün ihtiyaç duyduğu şekilde yetiştirmeye gayret edeceğiz.

            Değişmeyen tek şey değişimin kendisidir diyoruz. Bu bağlamda öğrencilerimizi ahilik kültürü ile yetiştireceğiz.

            En fazla uluslararası proje üreten okullar sıralamasında da ilk sırada yer alan okullarımızı tebrik ediyor, Bu başarıda emeği geçen okul yönetici ve öğretmenlerimize teşekkür ediyor, başarılı çalışmaların devamını diliyorum.” dedi.

 

 

Bahçelievler Mahallesi Şehit Ömer Faydalı Caddesi No 190 Merkez/YALOVA - 0226 811 00 25 (PBX) ... Ek Bina 0226 813 34 37

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.