YALOVA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

"Her Şey Sende Başlar" Projesi Bilgilendirme Toplantısı Yapıldı

07/03/2019
"Her Şey Sende Başlar" Projesi Bilgilendirme Toplantısı Yapıldı

 

Bakanlığımız 2023 Eğitim Vizyon Belgesi Çalışmaları kapsamında; “Yalova İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne bağlı Merkez Lise ve Merkez Ortaokul öğrencilerine, iyi bir kariyer oluşturmak amacı ile bulundukları eğitim kurumlarında kişisel gelişimlerini ve yaşamsal becerilerini arttırmaya yönelik çalışma süreci İl Milli Eğitim Müdürümüz Ali TOSUN’ un önderliğinde başlatıldı. İl Milli Eğitim Müdürlüğü Özel Büro/Ar-Ge hizmet birimleri tarafından oluşturulan proje hazırlığı, İlgili Valilik oluruyla Mart 2019’dan itibaren tüm merkez Lise ve Merkez Ortaokullarımızda hayata geçirilmek üzere tamamlandı.2018/2019 Eğitim Öğretim yılında, sadece Ortaokul ve Lise son sınıf öğrencilerini kapsayacak olan proje, sonraki her yıl yapılacak kademeli geçişle, Yalova merkez okullarının yanı sıra  tüm ilçe okullarımızı da kapsayacak şekilde planlandı.

"Her Şey Sende Başlar"  projesi izleme ve değerlendirme kurulu üyeleri ve proje yürütme kurulu üyelerinin katılımı ile Yalova İl Milli Eğitim Müdürlüğü toplantı salonunda, 07.03.2019 tarihinde, Perşembe günü, saat 15.00 itibarı ile tanıtım ve bilgilendirme toplantısı gerçekleştirildi. İl Mili Eğitim Müdür Yardımcımız Hüseyin ÇİBİR başkanlığında yapılan toplantıda, proje uygulama tanıtım ve sunumu Proje Koordinatörü Serap YAMAN tarafından yapıldı.

2023 Yalova Eğitim Vizyon Çalıştay raporu çıktılarından yola çıkılarak hazırlanan "Her Şey Sende Başlar" projesinin, Eğitim Vizyonu belgesinde öngörülen okulların hazırlayacakları “Okul Gelişim Modeli’ne de temel oluşturacağı değerlendirilmektedir. Yapılacak uygulamalarda “Proje Yürütme Kurulu”, sahadan gelen görüş ve önerileri de dikkate alarak, tahsis düzeyinde iyileştirme ve revize yapabilecektir.  Proje kapsamındaki okulların, proje içeriği ile ilgili yapacakları fizibilite ve ihtiyaç analizleri sonunda, Yalova Rehberlik Araştırma Merkezi koordinasyonunda,  Proje Rehber öğretmenleri tarafından, çalışma takvimleri oluşturularak uygulamalara ivme kazandırılacaktır. Proje kapsamına alınan okullar tarafından ekipler oluşturularak, öğrencilerimizin yaşamsal beceri ve uygulamalarında, kendilerini tanımalarına, kaygı düzeyini minimum düzeye çekebilme, bilişsel tutum ve becerilerini geliştirebilmelerine olanak sağlayıcı atölye çalışmaları, etkinlik ve seminerler planlanacaktır. Projede adı geçen Rehber öğretmenler tarafından da, okullarda proje kapsamındaki seminer konuları ile ilgili, ihtiyaç öncelikli seminerler yapılacaktır.

Yalova İl Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesinde, İl/İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerinde ve okullarda görev yapan kendini geliştirmiş yeterli donanım ve akrediteye sahip öğretmen ve insan kaynaklarından yararlanmak maksatlı gönüllülük esaslı eğitici havuzu oluşturularak, isteyen okullara bu çalışmalarda eğitici görevlendirmeleri sağlanacaktır.

Ayrıca, proje okullarımız öğrenci takipleri ile Haziran ayı sonu itibarı ile Merkezi sınavlar sonrasında, her okuldan 3’er Ortaokul, 8. sınıf ve Lise 12. sınıf öğrencisinin, Başarı Hikayesini anlatan makaleler hazırlanarak, Ar-Ge birimi marifeti ile okullardan gelen “Başarı Hikayeleri” nden Temmuz ayı içerisinde  kitap oluşturulacaktır. Eğitimde İyi uygulamalara örnek bir çalışma olarak,  İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz tarafından tanıtım ve yayılımı gerçekleştirilecektir.

”Her Şey Sende Başlar” projesi, Yalova genelinde geleceğin büyükleri olan öğrencilerimizin, küçük bedenlerini kaplayan kocaman yürekleri ile hayallerini geliştirebilmeleri, meslek seçimlerini daha bilinçli olarak yapabilmeleri için, kendini keşfederek, hazırbulunuşluklarını arttırmalarını hedefleyen bir vizyon içermektedir.

 
08-03-201908-03-201905-03-2019

 

 

Bahçelievler Mahallesi Şehit Ömer Faydalı Caddesi No 190 Merkez/YALOVA - 0226 811 00 25 (PBX) ... Ek Bina 0226 813 34 37

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.