YALOVA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Okuma Yazma Seferberliğine Yoğun İlgi

21/06/2018
Okuma Yazma Seferberliğine Yoğun İlgi

 

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN ve eşleri Hanımefendi Emine ERDOĞAN’ ın himayelerinde başlatılan “Okuryazarlık Seferberliği” ile Yalova’da açılan kurslara, okuma yazma bilmeyen 7’den 70 her yaştan vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi. 

Okuma Yazma Seferberliği kapsamında 2017-2018 Eğitim Öğretim yılındaki 84 kurs açılmış, 643 kursiyer kayıt olmuş, 513 kişi de sertifika aldı.

İl Millî Eğitim Müdürümüz Ali TOSUN yapmış olduğu açıklamada; “Toplumların gelişmişlik düzeylerinin eğitimle ölçüldüğü, bilginin dünyanın en pahalı hazinesi olduğu bir çağda yaşıyoruz. Çağı yakalamak ve çağın gerisinde kalmamak adına milletimizi oluşturan her yaştan insanın eğitimle, bilgiyle donatılması şart olmuştur.

İlimizde Okuma Yazma Seferberliği kapsamında bir önceki yıla oranla okuma yazma bilmeyenlerin oranı Türkiye genelinde % 3,11 iken Yalova’da % 1.9 olarak gerçekleşti.

Valimiz Sayın Tuğba YILMAZ’ ın öncülüğünde, sivil toplum kuruluşlarının destek verdiği Okuryazarlık Seferberliği, Yalova’da okuma yazma bilmeyen kimse kalmasın sloganıyla çalışmalarını sürdürmektedir. Çalışmalarımıza kurs boyunca vatandaşlarımızın yoğun bir talebi vardı. Özellikle okuma yazma bilmeyen annelerimizi, büyüklerimizi kurslara davet ettik. Kursa gelmek isteyenlerin ikametlerine en yakın okullara başvurmalarını sağlayarak, okuma-yazma öğrenmelerini sağladık.” şeklinde konuştu.

“83 Yaşındaki Sabriye Teyze’nin Azmi Örnek Oldu”

Okuryazarlık Seferberliğinde en yaşlı kursiyerimiz 83 yaşındaki Sabriye DEMİR ile ilgili, okumanın ve öğrenmenin yaşı olmadığını gösterdi, diyen Müdürümüz; “Unutmayınız ki bizim için en büyük mükâfat, bu tür projelerle okuma-yazma öğrenmesine vesile olduğumuz her bir vatandaşımızın duasında olmak, sevincine ortak olmaktır.

“İlim Çin’de de Olsa Gidip Öğrenin”

Ne mutlu bizlere ki ilk emri “Oku!” olan İslam dininin mensuplarıyız. Ne mutlu bizlere ki “İlim Çin’de de olsa gidip öğrenin.” diyen bir peygamberin ümmetiyiz. Ne mutlu ki, bizleri bu kapsamda yönlendiren devlet büyüklerine sahibiz.

İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak okuma-yazma bilmeyen genç-yaşlı, kadın-erkek tüm vatandaşlarımızı, Dinimizin ilk emirini, ilk ayetini “Oku” emrini yerine getirebilmek için, okumaz yazmaz kalmayıncaya kadar Merkezlerimize davet etmeye devam ediyoruz.” diye ifade etti.

Proje kapsamında vatandaşlarla bir araya gelen İl Milli Eğitim Müdürümüz Ali TOSUN, dönem boyunca okulda yapılan çalışmaları yerinde görerek incelemelerde bulundu. Kurs görenlerle sohbet eden Müdürümüz, onları cesaretinden dolayı tebrik ederek, başarılar diledi.

ÖĞRENME ŞENLİKLERİNİN İKİNCİSİ DÜZENLENDİ

Örgün eğitimdeki başarılı çalışmaların yanında, yaygın eğitim alanındaki hayat boyu öğrenme kurslarında da Avrupa standartlarında mesleki ve kişisel gelişim kursları verildi.

Yayın eğitim kurumları kapsamında Yalova ili genelinde 2017-2018 Eğitim Öğretim Yılı ( Mayıs 2018 İtibari ile) 1417 kurs açılmış, 26067 kursiyerimiz katılım sağladı.

“Öğrenen Bireyden Öğrenen Topluma ve Öğrenen Türkiye’ye…”

İl Millî Eğitim Müdürümüz Ali TOSUN; “Farklı öğrenim ve yaş gruplarındaki vatandaşların sosyo-kültürel gelişimlerini desteklemek ve istihdam edilebilirliklerini arttırmak amacıyla; öğrenen bireyden öğrenen topluma ve öğrenen Türkiye’ye doğru bir dönüşüm gerçekleştirmek vizyonuyla başlatılan,  geçtiğimiz yıl ilki düzenlenen ve halkın yoğun ilgisiyle karşılanan şenliğin ardından bu sene ikincisini düzenledik.

Medeniyetimizden ve geçmişimizden güç alarak geleceğe doğru hızlı adımlarla ilerliyoruz. Bu nedenle 1000 yıllık tarihimizden güç alarak, bilim ve teknolojiyi yakalayarak, yeni bir sentezi ortaya koymak zorundayız.

İnsanoğlunun bir şeyler öğrendiğinde ve katma değer ürettiğinde kendini değerli hissettiğini vurgulayan Müdürümüz, bu bağlamda Yalova´da oluşturduğumuz Halk Eğitim Merkezlerinde, insanların bu değeri kazanması için mücadele ettik ve onların çoğu zaman başarılı çalışmalarını gördükçe de gıpta ettik. Öğrenme Şenliği, yapmış olduğumuz işin keyfiyetini, niteliğini, niceliğini hissetmemiz hususunda bir şölen havasında bir farkındalık şenliği. Böyle şenliklerin, bizi hedeflediğimiz sonuçlara ulaştırmaya devam etmesini temenni ediyorum.” dedi.

21-06-201821-06-201821-06-2018

Bahçelievler Mahallesi Şehit Ömer Faydalı Caddesi No 190 Merkez/YALOVA - 0226 811 00 25 (PBX) ... Ek Bina 0226 813 34 37

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.