YALOVA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Öğrencilerimiz 'Günün Menüsü' Etkinliğiyle Mutfaklara Girdiler

21/11/2019
Öğrencilerimiz 'Günün Menüsü' Etkinliğiyle Mutfaklara Girdiler

Bu yıl ilk defa uygulnan ara tatilde 'Günün Menüsü' etkinliğine katılan öğrenciler, aileleriyle girdiği mutfakta yemek yapıyor.

Bakanlığımız tarafından gerçekleştirilen ara tatile birbirinden farklı etkinliklerle giren aileler, 'Günün Menüsü' etkinliğinde çocuklarıyla mutfağı birlikte paylaşıyor.

Aileler, bir taraftan çocuklarıyla eğleniyor, bir taraftan da aile içi ilişkileri daha da güçlendiriyor. Türkiye genelindeki etkinliklerden farklı olarak Yalovamız'da uygulanan 'Günün Menüsü' etkinliğine katılan aileler, mutfakta çocuklarının yemek yaparak becerilerini daha iyi seviyeye taşımasına yardımcı oluyor.

Öğretmen Yusuf Ziya İlkokulu 4'üncü sınıf öğrencisi oğlu Ömer Yağız Sarılı için etkinliğe katılan Sarılı ailesi de etkinlik programında kendilerine uygun olanları seçti. Bu etkinlikler arasında 'Günün Menüsü' programının da ilgilerini çektiğini anlatan baba Muammer Sarılı, şöyle konuştu:

"Etkinlik tavsiyelerinin yer aldığı siteye baktık. Aralarında yapabileceğimiz etkinlikler arasında tercihler yaparak bir haftayı iyi değerlendirmek için planlar yaptık. Cumartesi günü annemin bahçesinde piknik yaptık. Ardından sahil gezisi, sinema ve tavsiye edilen yerleri gezdik. Bugün de o tavsiyeler arasında bulunan evde yapılabilecek günün menüsü etkinliğindeki menemeni yapıyoruz. Yarın kalan etkinlikleri de yaptıktan sonra artık hafta sonu okula hazırlık içerisine gireceğiz.

"Ara Tatil Kararı Bizim İçin Çok Olumlu Oldu"

 

Ara tatil kararını çok olumlu bulduk. Daha önce dönemin uzun olması nedeniyle sorunlar yaşıyorduk. Yaklaşık dört ay sürece okula giden oğlum 15 günlük tatili bir kurtuluş, bir ödül gibi görüyordu. 15 günlük tatile kadar da zaten beyin olarak yoruluyordu. Şimdi 1.5 ay sonra tatile girdi. Bu tatil onun için dinlenme süresi oldu. Bu sürede de etkinlikler olması çocuğumuzla nasıl vakit geçirebileceğimiz konusunda bize çok yardımcı oldu. O yüzden bu ara tatil kararı bizim için çok olumlu oldu."

Anne Burcu Sarılı ise "Uygulama çok güzel. Çocuğumuzla ailece bir şeyler yapabilmek çok güzel. Biz de tatili bu şekilde değerlendiriyoruz. O mutlu olunca biz de mutlu oluyoruz. Ara tatil çok faydalı. Daha önce uzun bir süre okula gidiyorlardı. 15 günlük tatilde sudan çıkmış balığa dönüyorlardı. Veliler ve öğrenciler ne yapacağını şaşırıyordu. Ama bu ara tatil avantajlı oldu" dedi.

"Yaptığım Menemene Güveniyorum"

Ömer Yağız Sarılı da günün menüsü etkinliğinde yer alan menemeni yapmayı kendisinin tercih ettiğini söyledi. Daha önce de mutfakta bazı yemeklerin yapımında annesine yardım ettiğini anlatan Sarılı, şöyle konuştu; "Yaptığım menemene güveniyorum. Görünüşü de çok güzel görünüyor. Bakanlığımızın uygulaması çok güzel. Yaz tatili çok uzun. Bence iki ay olmalı. Çünkü tatil uzun olunca okula dönüş zor oluyor. Mesela üçüncü sınıfa geçtiğimde beynim allak bullak olmuştu. Şimdi bu uygulamayla daha iyi olacağını düşünüyorum." dedi.


21-11-201921-11-201921-11-201921-11-201921-11-201921-11-2019

Bahçelievler Mahallesi Şehit Ömer Faydalı Caddesi No 190 Merkez/YALOVA - 0226 811 00 25 (PBX) ... Ek Bina 0226 813 34 37

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.