YALOVA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Meslekî Gelişim Programımız Tüm Hızıyla Devam Ediyor

16/04/2020
Meslekî Gelişim Programımız Tüm Hızıyla Devam Ediyor

İl Millî Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen sürdürülebilir Öğrenme Atölyeleri Öğretmen Eğitimleri resimlik çocuk kitabı kullanımlarına yönelik öneriler Prof. Dr. Fatih Çetinkaya ve Prof. Dr. Kasım Yıldırım'ın "Ama Hangi Kitap?" adlı sunumlarıyla gerçekleştirildi.

Prof. Dr. Fatih Çetinkaya "Kitap ama hangi kitap?" konulu konuşmasında çocuk kitaplarının kullanımına dikkat çekti.

Hikâyenin eğitimde kullanılmasını öneren Çetinkaya, hem hikâyeleriyle hem de hikâye anlatımdaki performansıyla öğretmenleri etkiledi. Konferansa katılanların büyük bir merakla dinlediği hikâyeler aslında sınıf ortamında hikâye okumanın öğrenciler üzerinde ne kadar etkili olduğunu gözler önüne serdi.  Anlatım sırasında yazarak konferansa katılanların da hikâyeye katılması hoşça vakit geçirilmesini sağladı.

Hikâye okumanın düz bir hikâye okumaktan daha öte bir yanının olduğunu öğrencilere disiplinler arası bir anlayışla konu, kavram, değer veya bir temanın öğretilebileceğini anlatan Çetinkaya  ''Küçükken iyi hikâyeler dinleyenlerin büyüdüğünde bilerek yanlış yapmayacağını'' söyledi.

Bu konuda iddialı olan Prof. Dr. Fatih Çetin Çetinkaya, "Hikâyeler çocuğun gözünden bakarak anlatılmalı ve kalplerine hitap eden kitaplar seçilmelidir, dedi.  

Prof. Dr. Kasım Yıldırım ise dünyada çok rağbet gören Holistik Yaklaşımdan bahsederek, öğretmenlerin ders kitaplarının harici sınıf içi materyalleri, renkli hikâye kitaplarını kullanmaları konularında önerilerde bulundu. 

Literatürdeki okuma türlerinin 3 türü, Müdahalesiz Okuma, Performans Okuma ve Etkileşimli Okuma olduğunu dikkat çeken Yıldırım, bilimsel literatürün ve bizlerin etkileşimli okumanın en faydalı okuma olduğu hakkında bilgilendirme yaptı.

Konferansa katılan İl Millî Eğitim Müdürümüz Ali Tosun, 2023 Eğitim Vizyonu kapsamında, öğretmelerimizin bireysel ve mesleki gelişimini her zaman ve her yerden destekçisi olduklarını belirtti.

Koronavirüs tedbirleri kapsamında evde olsak da eğitime devam edildiğini söyleyen İl Müdürümüz Ali Tosun bu süreçte önce siz Değerli Hocalarımıza ve sonra Yalova eğitim camiasındaki öğretmenlerime şahsınızda teşekkür ediyorum." dedi.


20-04-202020-04-202020-04-202020-04-202020-04-202020-04-202020-04-2020

Bahçelievler Mahallesi Şehit Ömer Faydalı Caddesi No 190 Merkez/YALOVA - 0226 811 00 25 (PBX) ... Ek Bina 0226 813 34 37

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.