YALOVA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Lise Öğrencileri Arası Kompozisyon Yarışması

07/01/2021
Lise Öğrencileri Arası Kompozisyon Yarışması

İlimizdeki resmî ve özel liselerde öğrenim gören 9, 10, 11 ve 12. sınıf öğrencilerine yönelik "İstiklal' de ve İstikbal' de Mehmet Akif Ersoy' u Anlamak" konulu Kompozisyon Yarışması düzenlenmiştir.

Mehmet Akif Ersoy, 1873 Aralık ayında İstanbul'da doğmuştur. "Vatan Şairi" ve"Milli Şair" unvanlarıyla anılan şairimiz Sanat, sanat içindir görüşüne karşı çıkarak Dini yönü ağırlıkta bir edebiyat akımını benimsemiştir. Milliyetçilik ve ırkçılık kavramlarını ayıran şairimiz İslam'a aykırı olduğu ve devlete zarar vereceği düşüncesiyle kavmiyet kavramına karşı çıkmıştır. Siyaset ve İdeoloji insanı olmasa da hürriyet sevdalısı bir şarimizdir. Mehmet Akif'in edebi-düşünsel kimliğini ve milli değerlerimizi yücelterek bağımsızlık ülküsüyle yazdığı İstiklal Marşımızı anlamak Milli mücadele döneminin Türk milleti için önemini kavramaktır. Bu bağlamda okullarımızdaki genç kalemlerin sesini duyurmak amacıyla bu yıl ilk kez gerçekleştirilecek olan İskiklal'de ve İsitkbal'de M.Akif Ersoy'u Anlamak konulu yarışmaya ait poster ve şartnameye aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz.

Yarışma Şartnamesi için tıklayınız
Yarışma Posteri için tıklayınız

Bahçelievler Mahallesi Şehit Ömer Faydalı Caddesi No 190 Merkez/YALOVA - 0226 811 00 25 (PBX) ... Ek Bina 0226 813 34 37

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.