YALOVA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Kapsayıcı Eğitim Bağlamında Okul Yöneticilerinin Mesleki Gelişim Programı

28/08/2019
Kapsayıcı Eğitim Bağlamında Okul Yöneticilerinin Mesleki Gelişim Programı

Kapsayıcı Eğitim Bağlamında Okul Yöneticilerinin Mesleki Gelişim Programı nedeniyle ilimizde bulunan Eğitimci Yazar Dr. Özgür BOLAT, Esenköy Hizmet içi Eğitim Merkezi konferans salonunda okul yöneticilerine ve öğretmenlere yönelik "Mutlu ve Başarılı Çocuk Nasıl Yetiştirilir?"  konulu bir seminer verdi.

Seminere; İl Millî Eğitim Müdürü Ali Tosun, İl millî eğitim müdür Yardımcıları Ahmet Aydın ve Hüseyin Çibir, okul yöneticilerimiz ve öğretmenlerimiz katıldı.

Dr. Özgür Bolat seminerde,  başarılı ve mutlu çocuklar yetiştirebilmenin püf noktalarını anlattı. Dr. Özgür Bolat,  dinleyicilerin cevaplarıyla gelişen interaktif bir sunum gerçekleştirdi. Mutluluğu dış kaynaklarda bulanların eğer bu şekilde kendilerini mutlu edemezlerse bu eksikliklerini bağımlılıklarla doldurduklarının altını çizen BOLAT,  iç kaynaklı başarının mutluluk getirdiğini, değerlerinin farkında olan insanların mutlu olduğunu örneklerle anlattı. Bolat, günümüzde birçok insanın bireysel başarılarıyla mutlu olmaya çalıştıklarını ve bu dış kaynaklı mutluluğun sürmesi için sürekli başarılı olmaları gerektiğini ifade etti. Bolat,  "Bir insan ne zaman mutlu olur?  Bunu sormamız gerekiyor.

Mutluluğun özünde kabul görmek var. Bir insan başka bir insan tarafından kabul görünce mutlu oluyor. Bir öğrenci,  öğretmeni ya da diğer arkadaşları tarafından kabul görmediğinde sıkıntı yaşıyor. Okula gitmek istemiyor.  Okullarda çocuklara başarılı ve başarısız olduklarında nasıl hissettiklerini sorduğumda başarılı olursak iyi başarısız olursak kötü hissederim diyorlar. Bu ne demek biliyor musunuz? Çocuklarımız duyguları bilmiyorlar.  Üzüntü hissetmeleri gereken yerde kızgınlık, kızgınlık hissetmeleri gereken yerde de üzüntü hissediyorlar "dedi.

Ezber bozan farklı yaklaşımlarıyla salondaki dinleyicilerin ilgi odağı olan Bolat,  "Kazanmaya bağlı bir mutluluk sürdürülebilir değildir. Onun için bir ortamda öğretmen veya aile ne kadar çok ödül kullanırsa, çocuk da o kadar performans odaklı olur ve kolay işleri seçer. Bu da gelişimi durdurur ve ilerleyemez. Onun için çocuklarımızı asla performans odaklı yetiştirmemeliyiz" diye konuştu. 

Program sonunda Müdür Ali Tosun, Dr. Özgür Bolat'a katılımlarından dolayı teşekkür ederek hediye takdim etti.28-08-201928-08-201928-08-201928-08-201928-08-201928-08-201928-08-2019

Bahçelievler Mahallesi Şehit Ömer Faydalı Caddesi No 190 Merkez/YALOVA - 0226 811 00 25 (PBX) ... Ek Bina 0226 813 34 37

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.