YALOVA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İl Milli Eğitim Müdürümüz Dr. Abdülaziz Yeniyol'un Engelliler Haftası Mesajı

10.05.2021
İl Milli Eğitim Müdürümüz Dr. Abdülaziz Yeniyol'un Engelliler Haftası Mesajı

 

Engelli olarak nitelenen bireylerin hayatımızın ayrılmaz bir parçası olarak bilimsel, sosyal, kültürel ve sportif sahalarda en etkin şekilde varlık göstermeleri, bir toplumu ilerilere taşıyacak esasların başında gelmektedir.

 

Engellilerin üretken bireyler olarak kendi kendilerine yeterli duruma gelmeleri konusu devletimizin öncelikli görevleri arasında yer alıyor. Gerekli imkân ve fırsat tanındığı zaman engelli vatandaşlarımızın ne kadar önemli çalışmalar ortaya koyduklarına ve nice büyük başarının altına imza attıklarına her geçen gün yeni şahitlikler yaşıyoruz.

 

Bu anlamda biz eğitimciler için vazife büyüktür. Topluma bu farkındalığı kazandıracak her çalışmanın altında bizlerin imzası mutlaka olmalı. Engelli bireyler küçük yaşlardan itibaren ilgi ve yeteneklerine göre eğitim alma fırsatı bulduklarında yaşam, onlar için kolaylaşacaktır. Yalova eğitim camiası olarak "Her çocuk bizim en kıymetli hazinemizdir." düşüncesinden yola çıkıyoruz. Öğrencilerimizin kendi kendilerine yeterli bir duruma gelmeleri için temel yaşam becerilerini geliştirmelerini sağlayabilecek eğitimi almaları adına en erken yaşta eğitim sistemimize dâhil etmenin önemine inanıyoruz.

 

Unutmamak gerekir ki onları oldukları gibi kabul etmemek, özel durumlarını hayata katılımlarında bir engel olarak görmek ve bu yanlış hissiyatı onlara hissettirmek, kalplerde ve zihinlerdeki yer tutacak en büyük engeldir.

 

Bu noktadan hareketle onların hiçbir ayrımcılığa ihtiyacının olmadığı bilinciyle hareket etmeli, üretimden yönetime kadar hayatımızın tüm safhalarında en etkin şekilde söz sahibi olmaları için gayret göstermeliyiz.

 

10-16 Mayıs tarihleri arasında idrak edilen Engelliler Haftasının, toplumsal farkındalık ve engelli kardeşlerimizin sorunları konusunda toplumumuzun her kesiminde hassasiyetin artmasına vesile olmasını temenni ediyor, tüm engelli kardeşlerimize sağlık huzur ve mutluluklar diliyorum. 

 

Dr. Abdülaziz YENİYOL

İl Millî Eğitim Müdürü

10-05-2021

 

 

 

 

Bahçelievler Mahallesi Şehit Ömer Faydalı Caddesi No 190 Merkez/YALOVA - 0226 811 00 25 (PBX) ... Ek Bina 0226 813 34 37

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.