YALOVA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İl Milli Eğitim Müdürümüz Ali Tosun Basın Mensuplarıyla Bilgilendirme Toplantısı Yaptı

12/11/2019
İl Milli Eğitim Müdürümüz Ali Tosun Basın Mensuplarıyla Bilgilendirme Toplantısı Yaptı

İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz organizesinde Uygulama Oteli'nde yapılan kahvaltılı toplantıya; Valimiz Sayın Muammer Erol, İl Millî Eğitim Müdürümüz Ali Tosun, İl Millî Eğitim Müdür Yardımcımız Hüseyin Çibir, Destek Hizmetleri ve Mesleki Teknik Eğitim Şube Müdürümüz Veysel Gündağ, Müdürlüğümüzün avukatlarından Av. Erdi Erkan ve Yalova'nın yazılı / görsel basının mensupları katıldı.

Valimiz Sayın Muammer Erol başkanlığında, basın mensuplarına Yalova'nın eğitimi, eğitim öğretim faaliyetleri ve 18-25 Kasım ara tatili planlamalarını paylaşmak üzere kapsamlı bir sunumda bulunan İl Millî Eğitim Müdürümüz Ali Tosun, eğitimde marka kent olan Yalovamıza sahip çıkarak öğrencilerimizin en iyi eğitimi alabilmeleri için her kesimin desteğine ihtiyaçları olduğunu belirtti.

"Yalova'da 45 bin 585 öğrencinin eğitim alıyor"

Kentin eğitim durumu ile ilgili bilgiler veren İl Millî Eğitim Müdürümüz Ali Tosun, Bu yıl bakanlığımız tarafından ilk defa uygulanacak olan 1.ara tatil gelecek hafta başlayacak. Bunun yeni olması, velilerimizin kafalarında soru işaretleri bulunması hem de eğitimde ne yapıyoruz durumumuz nedir, çalışmalarımız okullarımız yatırımlarımızın durumu nedir, bunların bir bilgilendirmesini yapmak üzere toplandık ve bu toplantıyı planladık." dedi.

"Yalova Eğitimde Marka Kent"

Yapılan birçok çalışmadan bilgilerin kamuoyuna sunulduğu toplantıda, depremsellik nedeniyle okullarda yapılan araştırmalarla ilgili de detaylı bilgi sunuldu.

Yalova'da eğitim durumuyla ilgili bilgi veren Müdürümüz, Yalova'nın eğitimde marka kent olduğunu söyleyerek, "Yalova'da her yıl öğrenci sayımız yüzde 8 oranında artıyor. 45 bin 585'e ulaşmış durumdayız. Anaokulunda 5 bin 12, ilkokulda 14 bin 160, ortaokulda 14 bin 565, lisede 11 bin 848 olmak üzere toplamda 45 bin 585 öğrencimiz bulunuyor. Yalova'mızda resmi 151, özel ise 48 okulumuz bulunuyor. Bakanlığımızın her ilde özel okul oranını yüzde 12'ye çıkarma hedefi var. Biz de bu oran yüzde 10 civarında. Bu hedefe giderek yaklaşıyoruz" dedi.

"Okullaşma Oranında Yalova Önde"

Okullaşma oranında Yalova'nın Türkiye ortalamasının üzerinde olduğunu da söyleyen Müdürümüz, "Okul öncesi eğitim oranımız % 90. Türkiye ortalaması ise % 68'de. İlkokul okullaşma oranımız % 97, Türkiye geneli % 91. Ortaokulda okullaşma oranımız % 97, Türkiye geneli 93. ortaöğretimde okullaşma oranımız ise % 88, Türkiye geneli ise bu rakam % 84'lerde. Tüm eğitim kademelerinde okullaşma oranı Türkiye ortalamasının üstündedir. Özellikle okul öncesi 5 yaş grubunda okullaşma oranı son 3 yılda hızla artmıştır. Bu artış Yalova'da Türkiye ortalamasının 32 puan üstünde gerçekleşmiştir" şeklinde konuştu.

"Bakanlık Ödüllü Eğitim Projelerinde Türkiye'ye Örnek"

Milli Eğitim Müdürlüğü olarak Yalova'da devam eden projeler hakkında da bilgi veren Müdürümüz, bunlar arasında Özel Eğitim Kampüsü'nün prestij projelerden biri olduğunu dile getirdi.

"Özel Eğitim Kampüsü'müzün yanında Adnan Menderes Mahallesi'nde Merkez Anaokulu projemiz var, yine aynı mahallede Merkez Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi projemiz var. Çiftlikköy'de Sultaniye Anaokulu projemiz bulunuyor. Rehberlik Araştırma Merkezi, Anadolu İmam Hatip Lisesi Külliyesi Projesi var. Bunun yanında proje aşamasında eğitim yatırımlarımız da bulunuyor" dedi.

"Yıkılacak okulumuz yok"

Milli Eğitim Bakanlığı'nın deprem bölgesindeki illerle ilgili yaptığı depremsellik ve bunun üzerine yapılacak çalışmalarla ilgili de bilgi veren Müdürümüz, Yalova'da 151 okuldan 102'sinin Marmara depremi sonrası yapıldığını hatırlattı.

"Geçtiğimiz hafta Bakan Yardımcımızla tüm illerin, özellikle deprem bölgesinde bulunan illerin okullarının durumları masaya yatırıldı. Bununla ilgili çalışmalar da görüşüldü. Yalova'da 151 okulumuz var. Bunun 102 tanesi Marmara depreminden sonra yapıldı. Geriye kalan 49 okulumuzun 30 tanesi deprem sonrası güçlendirmesi yapılmış. 19 tanesi ise güçlendirmeye gerek olmadığından işlem yapılmamış. Bu 19 okulumuzla ilgili biz testlerini yaptırdık. Her ihtimale karşı tekrar güçlendirilmesi gerekenlerle ilgili çalışmalar yapılıyor. Bu yıl içinde birkaç okulumuzla ilgili güçlendirme çalışmasına başlayacağız. Deprem sonrası yapılan ama yine de eksikliği olduğunu düşündüğümüz okullarla ilgili de bakanlıkla bir çalışma yapacağız ve bu konuda bir yol haritası belirleyeceğiz. Birçok ilde yıkım kararı alınan okullar var ancak bizim ilimizde yıkım kararı alınan okul yok. Sadece güçlendirme çalışmaları yapılacak. Özel okullarımızın birçoğu deprem sonrası yapılmış. Onlardan deprem dayanıklılık testleri isteniyor. Bunu sağlayamayanlar zaten okulu açamıyor" dedi.

"Şehrimiz Yalova"

Müdürümüz, 2023 Eğitim Vizyonu kapsamında spor, sanat, kültürel olmak üzere her alanda sosyal projelere de ağırlık verildiğini dile getirdi. Müdür Tosun, "Yalova 7'den 77'ye Kitap Okuyor", "Yalova Dersi", "Yazarlarla Buluşma", "Şehrimiz Yalova", "Değerler Eğitimi" ve "Öncü Liderler" gibi çeşitli sosyal projelerin de bunlara örnek olduğunu belirtti.

Müdürümüz, yaptığı konuşmada ilimizin eğitiminde her türlü yatırım desteklerinden ötürü Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'a, Valimiz Sayın Muammer Erol'a, ilimizin başarısını taçlandıran maarif camiamıza ve basının yazılı/görsel tüm mensuplarına teşekkür etti.

Eğitimde güncel konular olan, inşaat emlak, sosyal projeler, kampüs projesi, mesleki eğitim konularında katılımcıları bilgilendiren Müdürümüz, basın mensuplarının yönelttiği soruları cevaplayarak, çözüm önerileri ve yapılması istenenleri not aldı.

Oldukça faydalı ve yerinde gerçekleşen toplantı iyi dileklerle son buldu.

12-11-201912-11-201912-11-201912-11-2019

Bahçelievler Mahallesi Şehit Ömer Faydalı Caddesi No 190 Merkez/YALOVA - 0226 811 00 25 (PBX) ... Ek Bina 0226 813 34 37

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.