YALOVA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İl Millî Eğitim Müdürümüz Ali TOSUN´un Ortaöğretime Geçiş Sınavı Mesajı

31/05/2019
İl Millî Eğitim Müdürümüz Ali TOSUN´un Ortaöğretime Geçiş Sınavı Mesajı

 

Liselere Geçiş Sistemi kapsamında 1 Haziran´da yapılacak olan sınavla 8. sınıf öğrencilerimiz eğitim hayatlarında geleceklerine yön vermek üzere bir üst eğitim kademesi olan ortaöğretim kurumlarına geçiş yapacaklar. Öncelikle tüm öğrencilerimizin emeklerinin karşılığını alarak hayalini kurdukları liseye yerleşebilmelerini temenni ederim. Sınavla ilgili bazı hususları öğrencilerimize, velilerimize ve okul idarelerimize hatırlatmak istiyorum.

 

Bu yıl ortaöğretim kurumlarına giriş için LGS kapsamında ilimizde; 01 Haziran 2019 Cumartesi günü 2711 öğrencimiz liselere geçiş için merkezi sınava; 02 Haziran 2019 Pazar günü 1828 öğrencimiz İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumları Bursluluk Sınavına girecektir.

 

Liselere Geçiş Sistemi kapsamında yapılacak sınav iki oturum olarak düzenlenecek, 8. sınıf öğretim programları esas alınarak yapılacaktır. Sınav, iki bölüm halinde ve aynı gün uygulanacaktır. Sınavda 6 dersten çoktan seçmeli 90 soru sorulacaktır. 

Birinci oturum Türkiye saati ile 09.30´da ve ikinci oturum 11.30´da başlayacaktır. Birinci oturumda, 8´inci sınıf Türkçe, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük ile Yabancı Dil, ikinci oturumda ise Matematik ve Fen Bilimlerinden sorular yöneltilecektir.

 

Geçtiğimiz yıl 60 dakika olan sayısal alan sınav oturum süresi 20 dakika uzatılarak 80 dakikaya çıkarılmıştır. Buna göre sınavın birinci bölümü 50 soruluk sözel alandan oluşacak ve 75 dakika süre verilecek. İkinci bölüm ise 40 soruluk sayısal alan testinden oluşacak ve 80 dakika süre tanınacaktır.

 

Merkezi sınav sonuçları, 24 Haziran 2019´da www.meb.gov.tr internet adresinde ilan edilecektir. Öğrencilere sınav sonuç belgesi posta yoluyla gönderilmeyecektir. 

 

Değerli Öğrencilerimiz,


İnanıyoruz ki sizler, hazırlandığınız bu sınavı en güzel şekilde geçerek hedeflediğiniz başarıya ulaşacaksınız. Sizlerden beklentimiz vatan, millet, bayrak sevdalısı, kendine güvenen, yenilikçi, araştıran ve sorgulayan, milli ve manevi değerlerine bağlı bir nesil olarak yetiştirmenizdir. Sınav başarınız ne olursa olsun, sizlerle gurur duyuyor ve geleceğimize güvenle bakıyoruz.


Sayın Velilerimiz,


Sizlerin yaşadığı kaygı ve stres öğrencilerimize de yansıyacaktır. Duygularınızı kontrol edebilmeniz hem öğrencilerimize güç verecek hem de yersiz kaygılarının önüne geçecektir. Sizlerden beklentimiz eğitim-öğretim hayatı boyunca olduğu gibi sınav dönemlerinde de öğrencilerimizin en büyük destekçileri olmanızdır.

 

Öğrencilerimizin ve sizlerin umut ettikleri başarıya ulaşmaları temennisiyle, öğrencilerimizin en iyi şekilde yetişmesi için gayret gösteren öğretmenlerimize ve desteğini esirgemeyen velilerimize teşekkür ediyorum.

 

İlimizde LGS'ye girecek 2711 öğrencimize ve tüm öğrencilere başarılar diliyor; sınav sonuçlarının ilimiz ve ülkemiz için hayırlı olmasını temenni ederken sınavlarda görev alacak yönetici ve öğretmenlerimize de kolaylıklar ve muvaffakiyetler diliyorum.


Ali TOSUN
İl Millî Eğitim Müdürü

Bahçelievler Mahallesi Şehit Ömer Faydalı Caddesi No 190 Merkez/YALOVA - 0226 811 00 25 (PBX) ... Ek Bina 0226 813 34 37

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.