YALOVA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İl Millî Eğitim Müdürümüz Ali TOSUN´un 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Zaferi Mesajı

18/03/2019
İl Millî Eğitim Müdürümüz Ali TOSUN´un 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Zaferi Mesajı

Milletimizin ezelden beri gelen bağımsızlık tutkusunun destansı sayfalarından birisi olan Çanakkale Zaferi’nin 104. yıl dönümünü kutlamanın ve vatanımız için canlarını feda eden şehitlerimizin Şehitler Gününü idrak etmenin onurunu yaşamaktayız.

Çanakkale, azmin ve imanın teknolojiye galebe çaldığı tarihte, vatan ve millet bekası için can veren yüzbinlerce kahramanın eseridir. 18 Mart 1915’te kazanılan bu zafer, milletimizin birlik ve bütünlüğünün bir simgesidir.

Şair Fazıl Hüsnü Dağlarca’nın ifadesiyle; “Yeni Türkiye’nin Önsözü” olan Çanakkale, bir savaş veya bir şehir olmaktan öte, tüm ülkeyi ve tüm milleti saran bir ruhtur, irfani bir duruştur, milli bir duyuştur.

Tarihte eşine az rastlanır çok uluslu bir güce, canları pahasına dur diyen ve tüm dünyaya "Çanakkale geçilmez!" dedirten aziz milletimiz ve onun bağrından çıkan kahraman Türk Silahlı Kuvvetleri, dün olduğu gibi, bugün de ülkesine ve milletine yönelik her türlü tehdit ve tehlikeyi bertaraf edebilecek güç ve kararlılıktadır.

Vatanı için gövdesini siper etmekten asla çekinmeyen Aziz Şehitlerimizin, imkânsızı başaran Seyit Ali Onbaşıların sayesinde bizler, bir asırdır bu topraklar üzerinde güvenle yaşadığımızı ve şanlı bayrağımızın özgürce dalgalandığı yurdumuzun bugünlere ulaşması için ödenen büyük bedelleri hiç bir zaman unutmamalıyız.

Çanakkale’de iman gücüyle düşman askerlerini dize getiren asil bir milletin mensubu olduğumuz için ne kadar gurur duysak azdır. Gururluyuz, çünkü ay yıldızlı bayrağımıza rengini kanlarıyla veren Peygamber komşusu şehitlere sahip Türk milletinin birer ferdiyiz.

Bu ulvi duyguların verdiği güçle, maarif camiası olarak, ecdadımızın mirasını gelecek nesillere en mukaddes biçimde ulaştırma gayreti içindeyiz.

Büyük bir imanın, muazzam bir azmin ve sarsılmaz bir kararlılığın timsali olan bu zaferin 104. yıl dönümü vesilesiyle, vatan şairi Mehmet Akif’in;

“Ey şehid oğlu şehid, isteme benden makber,

Sana ağuşunu açmış duruyor Peygamber!”

diyerek müjdelediği, ebediyete intikal eden tüm şehitlerimizi ve gazilerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyor, uğurda canlarını vermiş aziz şehitlerimizin mukaddes hatıraları önünde saygıyla eğiliyoruz. Ruhlarınız şad olsun.


Ali TOSUN
İl Millî Eğitim Müdürü

Bahçelievler Mahallesi Şehit Ömer Faydalı Caddesi No 190 Merkez/YALOVA - 0226 811 00 25 (PBX) ... Ek Bina 0226 813 34 37

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.