YALOVA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İl Millî Eğitim Müdürümüz Ali TOSUN´ un 12 Mart İstiklal Marşı´nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy´u Anma Günü Mesajı

11/03/2018
İl Millî Eğitim Müdürümüz Ali TOSUN´ un 12 Mart İstiklal Marşı´nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy´u Anma Günü Mesajı

İstiklal Marşı; Türk milletinin vatan ve bayrak sevgisinin, haksızlıklara karşı dimdik ayakta durarak yeniden var olma mücadelesinin ölümsüzleştiği mümtaz bir metindir. Bu metin şanlı geçmişimiz, umut dolu istikbalimiz ve istiklalimiz adına yazılmıştır. İstiklalimiz şanımızdır, şerefimizdir.

Önce vatan diyen, ömrünü milletine adayan, Mehmet Akif gibi bir ecdadın torunları olarak, Onun vatan aşkını, millet sevgisini bugün de en güçlü şekilde yaşatma azim ve kararlılığındayız. Her fırsatta milletimizin bağımsızlığa olan inancını, bu toprakların sonsuza kadar vatanımız olacağını Akif’in diliyle haykırıyoruz;

“Asım´ın nesli, diyordum ya...  Nesilmiş gerçek!
 İşte çiğnetmedi nâmusunu, çiğnetmeyecek.”

…dizeleriyle örnek bir nesli anlatan Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy, İstiklal Marşı’nı milletimizin yok olma tehlikesini en derinden hissettiği duygularla kaleme alarak, bu toprakların ortak dili olmuştur.

Milletimizin yaşadığı en buhranlı dönemde, "Korkma" diye başlayan İstiklal Marşımız, kahraman ordumuza ve aziz milletimize umut aşılayarak, milli mücadele ruhunun canlanmasına vesile olmuştur.  İstiklal Marşı, Türkiye’nin her bir köşesinde bu toprakların ilelebet varlığını sürdürmesi için silahıyla, duasıyla, aşıyla katkı veren insanımızın en saf, en temiz duygularını yansıtır. 15 Temmuz´da vatan hainlerine karşı sergilediğimiz tutum ve davranışlarımız; Afrin´deki Zeytin Dalı Harekatı bir kez daha bu uğurda hiçbir zaman ödün vermeyeceğimizin kanıtıdır. Dün olduğu gibi bugün de vatan için şehit olmaktan tereddüt etmeyen, vatan aşkıyla yanan Türk milletinin,  bu mücadelede nasıl başarılı olduğunu anlamaya çalışanların yapması gereken, İstiklâl Marşı’nı okumak ve anlamak olacaktır.

Geleceğimiz, bastığı yerleri toprak parçası olarak görmeyen, yaşamını milli ve manevi değerler üzerine inşa eden,  aziz şehitlerimizin şehadetlerine anlam yükleyebilen vefalı bir gençliğe emanettir. Bu düsturu hayatlarına ilke edinen, ülkesine her koşulda sahip çıkan, bugünü kadim değerlerimiz ile yaşayarak yarına taşıyacak olan gençliğimiz; İstiklal Marşımızın vermiş olduğu ruhla;  milletimiz, sahip olduğu bu değerlerle varlığını ilelebet koruyacaktır.

Bu vesile ile İstiklal Marşı’mızın Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından kabulünün yıl dönümünde Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını, vatan şairi Mehmet Akif Ersoy’u, aziz şehitlerimizi ve kahraman gazilerimizi rahmet ve minnetle anıyorum.

 

Ali TOSUN
İl Millî Eğitim Müdürü

Bahçelievler Mahallesi Şehit Ömer Faydalı Caddesi No 190 Merkez/YALOVA - 0226 811 00 25 (PBX) ... Ek Bina 0226 813 34 37

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.