YALOVA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İl Hayat Boyu Öğrenme Halk Eğitimi Planlama ve İş Birliği Komisyonu Toplantısı Uygulama Oteli´nde Yapıldı

06/03/2018
İl Hayat Boyu Öğrenme Halk Eğitimi Planlama ve İş Birliği Komisyonu Toplantısı Uygulama Oteli´nde Yapıldı

İl Hayat Boyu Öğrenme Halk Eğitimi Planlama ve İş Birliği Komisyonu Toplantısı Vali Yardımcımız Yıldırım UÇAR başkanlığında Uygulama Oteli’nde yapıldı.

Hayat boyu öğrenme alanında iş birliği ve koordinasyonu sağlamak, etkinlikleri birlikte planlamak ve uygulamaya koymak, hizmet tekrarı ve kaynak israfını önlemek, verimliliği artırmak amacıyla yapılan toplantıda, 2. Dönem çalışmaları hakkında planlamalar yapılarak, öneriler sıralandı.

İl Milli Eğitim Müdürümüz Ali TOSUN; Hayat Boyu Öğrenme sürecinde, bütün bireyler için mesleki beceri kazandıran, iktisadi, sosyal ve kültürel kazanım sağlayan bir kurum olmak vizyonumuzdur. Beşikten mezara kadar hayat boyu öğrenme anlayışıyla bireylerin; bilimsel, sosyal, kültürel gelişmelerini ve serbest zamanlarını en iyi şekilde değerlendirme ve kullanma alışkanlıkları kazandırmaya, yeteneklerini geliştirme imkanını sağlamaya çalışıyoruz.

Eğitim bir değişim ve dönüşümdür. Eğitim camiasının fertleri olarak, öğretmen ve eğitim liderlerinin bu dönüşümün baş aktörleri olduğuna inanıyoruz. Son yıllarda mesleki eğitim öğretim alanında yapılan yatırımlar bu sürece hem nitelik hem nicelik açısından son derece olumlu katkı sağlamıştır.

2016-2017 eğitim öğretim yılı kursiyer sayımız 14576 iken 2017-2018 eğitim öğretim yılı 1.dönem kursiyer sayımız 17293’e yükselmiştir. Bu yıl 1. dönem halk eğitimi merkezlerinde ilimizdeki resmi ve özel kurum ve kuruluşlarla işbirliği kapsamında 437 kurs açılmıştır.

Hayat Boyu Öğrenme anlayışının yeni bir kavram olduğu, bu anlayışla öğrenmeyi her yaştan insanımız için daha ileri noktalara götürmeye çalışıyoruz. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN ve Eşleri  Hanımefendi Sayın Emine ERDOĞAN himayelerinde ülkemizde herhangi bir nedenle eğitim öğretim hakkından yararlanamayan vatandaşlarımızın okuryazar hale gelebilmeleri Okuryazarlık Seferberliği  başlatılmıştır. Seferberlik kapsamında okuma yazma bilmeyen vatandaşların I. Kademe Yetişkin Okuma Yazma Kurslarına katılmaları sağlanarak okuryazar hale getirilmesi ve ilkokul düzeyinde öğrenim görmelerini sağlayacak olan II. Kademe Yetişkin Okuma Yazma Kurslarına yönlendirilmesi amaçlanmaktadır.

Tüm Halk Eğitimi Merkezlerimizde bu amaçla her türlü kursların açıldığını, çeşitli kurum, kuruluş ve sivil toplum kuruluşlarıyla, imzalanan protokoller çerçevesinde talep edilen kursların da açılabileceğini söyledi.

Mesleki ve teknik eğitime yönelik mesleki eğitim performanslarının izlenmesiyle ilgili çalışmalarla temel eğitime dair konularda görüş alışverişinde bulunuldu.

Müdürümüz; “Güçlü bir ülke olarak hepimize görevler düşüyor. Herkes bulunduğu konuma artı değer katarsa Yalovamız daha ileriye gidecek, daha kaliteli bir eğitimle geleceğe erişecektir.

Okullarımızda huzurlu ve güvenli eğitimin sağlanması noktasında da her zaman büyük katkı sağlayan Valimiz Sayın Tuğba Yılmaz başta olmak üzere Emniyet Müdürlüğü’ne, Jandarma Komutanlığına ve tüm ilgili yöneticilerimize eğitim camiası adına teşekkür ediyorum.” dedi.

06-03-201806-03-201806-03-201806-03-2018  

Bahçelievler Mahallesi Şehit Ömer Faydalı Caddesi No 190 Merkez/YALOVA - 0226 811 00 25 (PBX) ... Ek Bina 0226 813 34 37

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.