YALOVA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜMÜZ HALİL İBRAHİM AKMEŞE'NİN OKUL KAYITLARINA İLİŞKİN AÇIKLAMASI

İl Milli Eğitim Müdürümüz Halil İbrahim Akmeşe, 2023-2024 eğitim öğretim yılında yapılacak yeni kayıtlara ilişkin açıklamada bulundu.
İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜMÜZ HALİL İBRAHİM AKMEŞE'NİN OKUL KAYITLARINA İLİŞKİN AÇIKLAMASI

İl Milli Eğitim Müdürümüz Halil İbrahim Akmeşe, yeni eğitim öğretim yılı öğrenci kayıtlarına ilişkin açıklama yaptı.

"Eğitim hakkı ve fırsat eşitliğinin sağlanması için ilkokul 1. sınıflara başlayan öğrencilerin şube ve öğretmen belirleme işlemleri okullarda kurulacak komisyon marifetiyle 1 Eylül 2023 Cuma günü saat 15:00'te eş zamanlı ve şeffaf olacak şekilde kura yöntemi ile belirlenecektir. İlkokul, ortaokul ve imam hatip ortaokullarına kayıtlar ilgili mevzuat hükümleri gereğince yapılacaktır. Milli Eğitim Bakanlığının genelgesi doğrultusunda ilköğretim zorunlu ve devlet okullarında parasızdır. Mevzuatın 16. maddesine göre "Öğrenci velileri hiçbir surette bağış yapmaya zorlanamaz." Okul öncesi eğitim de dâhil olmak üzere kayıtlarda herhangi bir bağış ya da kayıt parası alınmayacak, okul aile birlikleri aracılığıyla da velilerden kayıt parası adı altında herhangi bir talepte bulunulmayacak, kayıt dönemi sona erdiğinde dileyen herkes okul aile birliklerine bağış yapabilecektir. İlimiz genelinde birinci sınıf öğrencilerinin şubelere yerleştirilmeleri ve öğretmenlerinin belirlenmesi kurayla yapılacaktır. Yeni kayıt olan öğrencilerin şubelere yerleştirilmeleri okullarda kurulacak olan bir yönetici, bir öğretmen ve okul aile birliği başkanından oluşan üç kişilik bir komisyonca ve önceden duyurulan velilerin de katılımıyla okullarda kura yöntemiyle gerçekleştirilerek işlem tutanakla kayıt altına alınacaktır. Şubelerde kız-erkek ve toplam öğrenci sayısının eşit olması ile yabancı ve kaynaştırma öğrencilerinin dengeli dağılımına da dikkat edilecektir.    

2023-2024 Eğitim Öğretim Yılı, 11 Eylül 2023 Pazartesi günü ilk ders zilinin çalmasıyla başlayacaktır. Okullarda yaz döneminde iyileştirme ve güçlendirme çalışmalarımız devam etmekte, okullarımızın fiziki ve eğitsel ihtiyaçlarının yanında binaların iyileştirme ve güçlendirme çalışmaları yapılmaktadır. Tüm kurumlarımız ilk ders zilinin çalacağı 11 Eylül Pazartesi gününe kadar hazır olacaktır. Okullarımızn fiziki ihtiyaçlarının yanında eğitsel ihtiyaçların da karşılanması için gerek müdürlüğümüz gerek okullarımız tarafından hazırlıklar yapılmakta ve eğitimde fırsat eşitliği ve eğitimin kalitesinin yükseltilmesi için okul yöneticilerimizle öğretmenlerimiz de özveriyle çalışmaktadır."

Bahçelievler Mahallesi Şehit Ömer Faydalı Caddesi No 190 77200 Merkez/YALOVA - 0226 811 00 25 (PBX) ... Ek Bina 0226 813 34 37

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.