YALOVA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

7. GELENEKSEL "GÜZEL TÜRKÇEMİZİ GÜZEL KONUŞALIM YARIŞMASI" GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Bu yıl yedincisi düzenlenen ve Türkçenin doğru, güzel ve etkili konuşulmasını amaçlayan "Güzel Türkçemizi Güzel Konuşalım" yarışması Sabri Ekşinozlugil Anadolu İmam Hatip Lisesinde gerçekleştirildi.
7. GELENEKSEL

2015 yılından bu yana her sene gerçekleştirilen "Güzel Türkçemizi Güzel Konuşalım" yarışmasının yedincisi bu yıl Yalova Sabri Ekşinozlugil Anadolu İmam Hatip Lisesinde yapıldı.

Yarışmaya Yalova'da bulunan ortaöğretim kurumları katıldı. Yalova Sabri Ekşinozlugil Anadolu Lisesi Müdürü İmran Biber'in selamlama konuşmasıyla başlayan programda daha sonra TRT spikeri Zafer Kiraz da günün anlam ve önemine değindiği bir konuşma gerçekleştirdi.

Yarışmada katılımcılar birinci bölümde Türkçenin önemli kavramlarından oluşan kelimeler etrafında üçer dakikalık hazırlıklı konuşmalar gerçekleştirdi.

Yarışmanın öğleden sonraki bölümünde ise katılımcılara "Rasim Özdenören Jüri Ödülü" kısa videosu izletildikten sonra katılımcılar, seçilen kavramlar üzerinden yine üçer dakikalık hazırlıksız konuşma yaptı.

Katılımcıların konuşmalarının ardından Türk Dil Kurumu Bilimsel Çalışmalar Müdürü V. Uzm. Yaşar YILMAZ, 2023 Türk Dili Yılı çalışmaları hakkında bir konuşma yaptı.

Yarışmaya katılan öğrencilerin Türkçeyi kullanma becerileri, konuya hâkimiyetleri ve zamanı verimli kullanma kabiliyetleri ölçüldükten sonra ödül törenine geçildi. Yarışma sonucunda Prof. Dr. Necmettin Erbakan Sosyal Bilimler Lisesi öğrencisi Ceydanur Demir 1. olurken Termal Fen Lisesinden Şuranur Kahraman 2., Şehit Osman Altınkuyu Anadolu Lisesi öğrencisi Zehra Mercan 3. ve Çiftlikköy Atatürk Anadolu Lisesi öğrencisi Ferit Demirci 4. oldu. Yarışmaya katılan öğrencilere çeşitli hediyeler dışında Türkçe Sözlük ve Yazım Kılavuzu verildi.

Güzel Türkçemizi Güzel Konuşalım Yarışması, ödül töreni ve kapanış konuşmalarının ardından hatıra fotoğrafı çekimiyle sona erdi.

26-04-202326-04-202326-04-202326-04-202326-04-2023

Bahçelievler Mahallesi Şehit Ömer Faydalı Caddesi No 190 77200 Merkez/YALOVA - 0226 811 00 25 (PBX) ... Ek Bina 0226 813 34 37

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.