YALOVA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜMÜZ HALİL İBRAHİM AKMEŞE'NİN 3 ARALIK DÜNYA ENGELLİLER GÜNÜ MESAJI

İl Millî Eğitim Müdürümüz Halil İbrahim Akmeşe, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü münasebetiyle bir mesaj yayımladı.
İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜMÜZ HALİL İBRAHİM AKMEŞE'NİN 3 ARALIK DÜNYA ENGELLİLER GÜNÜ MESAJI

Şüphesiz engelli kardeşlerimizin meselelerini, sıkıntılarını hatırlamak, başarılarının farkına varmak sadece bir günün sınırlarına hapsedilmeyecek kadar önemlidir. Bununla birlikte Dünya Engelliler Günü 1992'den bu yana engelli vatandaşlarımızın topluma kazandırılması, haklarının tam ve eşit şekilde sağlanması noktasında ciddi bir farkındalık oluşturuyor. Bugünün vesilesiyle bir muhasebe yapılarak gelinen nokta ile hedefler arasındaki mesafe net olarak görülebiliyor.

Önce insan diyen, insanı eşref-i mahlûkat olarak, yani yaratılmışların en şereflisi olarak, gören herkes engelli kardeşlerimizin sorunlarıyla hemhal olmak, yakından ilgilenmek durumundadır. Bizler okullarımızı, şehirlerimizi, sokaklarımızı, eğitim materyallerini yeniden düzenleyerek, yeniden inşa ederek engelli kardeşlerimizin eğitiminin önündeki engelleri tek tek kaldırmaya çalışıyoruz. İnşallah vazgeçmeden, yılmadan, yorulmadan mücadelemizi sürdürerek her zaman yanınızda olacağız.

Bugün dünya nüfusunun yüzde 10'unu engelliler teşkil ediyor. Ülkemiz nüfusunun yüzde 12'sini engelli kardeşlerimiz oluşturuyor. Aileleriyle birlikte ele aldığınızda engellilik konusu 84 milyonluk nüfusumuzun yaklaşık 30 milyonunu çok yakından ilgilendiriyor.  Bunun içindir ki toplum tüm kesiminin adeta bir seferberlik ruhuyla hareket etmesi gerekiyor.

Bizler,

Uzun ince bir yolu gözü ile değil gönlü ile gören büyük ozan Aşık Veysel'den, uzayın sonsuz derinliklerindeki en parlak yıldızları beynin sağlam ise vücudunun neresi engelli olursa olsun, başarıyı yakalarsın diyen Bilim İnsanı Stephen W. Hawking'den, insanın işitme engelli olsa bile en güzel duygulara besteler yapabileceğini Beethoven'dan, Türk ve Dünya Edebiyatının en önemli eserlerini görmediği halde bir dakikasını boş geçirmeyen Cemil Meriç'ten, parmakları ile piyanodaki notaları konuşturan, en güzel klasikleri doyasıya dinlemeyi Yalova'da İrem Fitöz'den duymaya, görmeye, hissetmeye ve öğrenmeye devam edeceğiz.

Engelli kardeşlerimizin her alanda sergiledikleri başarıların önümüzdeki dönemde artarak devam etmesini diliyorum. 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla milletçe engellilik konusu karşısında daha sorumlu, bilinçli ve duyarlı davranmak zorunda olduğumuzun altını bir kez daha çizmek istiyorum. Engelliler Gününün ilimizdeki, ülkemizdeki ve tüm dünyadaki engelliler için hayırlara vesile olmasını diliyor, sizlere saygılarımı, sevgilerimi sunuyorum.

Saygılarımla,

 

Halil İbrahim AKMEŞE

İl Millî Eğitim Müdürü

Bahçelievler Mahallesi Şehit Ömer Faydalı Caddesi No 190 77200 Merkez/YALOVA - 0226 811 00 25 (PBX) ... Ek Bina 0226 813 34 37

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.