YALOVA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Her Şey Sende Başlar Projesi

05/03/2019
Her Şey Sende Başlar Projesi

 

Milli Eğitim Bakanlığı 2023 Eğitim Vizyon Belgesi Çalışmaları kapsamında; “Yalova İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne bağlı Merkez Lise 12. Sınıf ve Merkez Ortaokul 8. sınıf öğrencilerinin;  iyi bir kariyer oluşturmak için bulundukları eğitim kurumlarında, kişisel gelişimlerini ve yaşamsal becerilerini arttırmaya yönelik çalışma süreci başlatıldı. 

"Her Şey Sende Başlar"  projesi, İl Milli Eğitim Müdürlüğü Özel Büro/AR-GE hizmet birimleri tarafından oluşturuldu. İlgili Valilik oluruyla Mart 2019’dan itibaren tüm merkez Lise ve Merkez Ortaokullarımızda uygulaması başlayacak olan proje, 2018/2019 Eğitim Öğretim yılında sadece Ortaokul ve Lise son sınıf öğrencilerini içermektedir. Sonraki her yıl yapılacak kademeli geçişle, Yalova Merkez okullarının yanı sıra tüm ilçe okullarımızı da kapsayacak şekilde planlanmıştır. 

Proje kapsamına alınan okullardan, öğrencilerimizin yaşamsal beceri ve uygulamalarında, kendilerini tanımalarına, kaygı düzeyini minimum düzeye çekebilme bilişsel tutum ve becerilerini geliştirebilmelerine olanak sağlayıcı atölye çalışmaları, etkinlik ve seminerler planlanacaktır. Projede adı geçen Rehber öğretmenler tarafından da, proje kapsamındaki seminer konularından seminerler yapılacaktır. 

Yalova Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesinde, İl –İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerinde ve okullarda görev yapan kendini geliştirmiş yeterli donanım ve akrediteye sahip öğretmen ve insan kaynaklarından yararlanmak maksatlı gönüllülük esaslı eğitici havuzu oluşturularak, isteyen okullara bu çalışmalarda eğitici görevlendirmeleri sağlanacaktır. 

Ayrıca, proje okullarımız öğrenci takipleri ile Haziran ayı sonu itibarı ile Merkezi sınavlar sonrasında, her okuldan 3’er Ortaokul 8.sınıf ve Lise 12.sınıf öğrencisinin, Başarı Hikâyesini anlatan makaleleri oluşturacak ve okullardan gelen “Başarı Hikâyeleri” nden kitap oluşturulacaktır. Eğitimde İyi uygulamalara örnek bir çalışma olarak,  İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz tarafından dağıtım ve yayılımı gerçekleştirilecek projemizde,  geleceğin büyükleri olan öğrencilerimizin, meslek seçimlerini daha bilinçli olarak yapabilmeleri için, hazır bulunuşluklarını arttırmaları hedeflenmektedir.

          

Proje Tanıtım ve Uygulama Kılavuzu için tıklayınız


05-03-2019

Bahçelievler Mahallesi Şehit Ömer Faydalı Caddesi No 190 Merkez/YALOVA - 0226 811 00 25 (PBX) ... Ek Bina 0226 813 34 37

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.