YALOVA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmen Gelişim Programı´nın Konuğu Tarihçi Yazar Mustafa TURAN Oldu

03/04/2019
Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmen Gelişim Programı´nın Konuğu Tarihçi Yazar Mustafa TURAN Oldu

 

Milli Eğitim Bakanlığı Din Öğretimi Genel Müdürlüğü tarafından hayata geçirilen ve kısa adı YÖGEP olan Yönetici Gelişim Programı ve Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmen Gelişim Programı (DÖGEP) Mart ayı toplantısı Şaban Temuge Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Uygulama Oteli Konferans Salonu’nda yapıldı.

 

Toplantıya; Valimiz Sayın Muammer EROL, İl Millî Eğitim Müdürümüz Ali TOSUN, Tarihçi Yazar Mustafa TURAN, Müdürlüğümüz Din Öğretimi Şubesinden Sorumlu Şube Müdürü Aşık Cemal ARVAS, ilimizdeki imam hatip okullarının eğitim yöneticileri ile temel eğitim ve ortaöğretim kurumlarında görevli din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmenleri katıldı.

 

Toplantıda, Tarihçi Yazar Mustafa TURAN tarafından katılımcılara "İlmi, Tarihi ve Kültürel Mirasımıza Katkıda Bulunan Şahsiyetler" konulu sunum yapıldı.

 

Necip Fazıl’ın benzetişiyle, zifiri karanlıkta ak sütün içindeki ak kılı görecek kadar gözü keskin bir gençlik yetiştirmeye dikkat çeken Tarihçi Yazar TURAN“ Bir Neslin Öncüleri olan Celalettin Ökten, Mahir İz ve Nurettin Topçu’nun tam bir şahsiyet abidesi olduğunu söyledi.

 

Yazar TURAN, İmam Hatip okullarının açılması ve yaygınlaşması Adnan Menderes’in izni, Tevfik İleri’nin cesareti, Celaleddin Ökten’in mücadelesi ve lütfi ilahinin tecellisiyle açıldığına dikkat çekti.

 

“Milletler ve devletler zaferleriyle yücelir, kahramanlıklarıyla yükselirler”

 

Hedeflere çalışmakla ulaşılacağının altını çizen Yazar Turan, şiirlerle süslediği konuşmasına şöyle devam etti: “Şems´in de dediği gibi, ´Yüzü dost, özü düşmandan usandım. Dili mümin, kalbi şeytandan usandım. Dostum, herkesin kahrı çekilir de, ben davasız Müslüman´dan usandım´ insanın davası olmalı, hedefi olmalı ve bunun için mutlaka gece gündüz çok çalışmalı…

 

Bizim gönül insanı yetiştirmemiz gerekiyor. Sadece bilgi yüklemek, ilim vermek şahsiyet kazandırmıyor. Bütün dönüşümler içeriden başlar. Öğrencilerimizin kalplerini feth edersek başaramayacağımız iş yoktur. Kalbine giremediğimiz öğrencinin kafasına giremeyiz. Öğrencilerimizi Allah, Peygamber, vatan, bayrak sevdalısı yetiştirmemiz gerekiyor. Bir nesil, Asım’ın neslini bırakmak için bu sorumluluğu gençliğe dikte etmemiz gerekiyor.” dedi.

 

Program Yazar Turan’ın kitaplarını imzalamasıyla sonra erdi.03-04-201903-04-201903-04-201903-04-201903-04-201903-04-2019

Bahçelievler Mahallesi Şehit Ömer Faydalı Caddesi No 190 Merkez/YALOVA - 0226 811 00 25 (PBX) ... Ek Bina 0226 813 34 37

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.