YALOVA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Analitik Düşünme Becerileri Atölye Çalışmaları Başladı

05/06/2018
Analitik Düşünme Becerileri Atölye Çalışmaları Başladı

Analitik Düşünme Becerileri atölye çalışmaları il genelindeki öğretmenlerin katılımıyla Uygulama Oteli’nde başladı. 

04-08 Haziran 2018 tarihleri arasında yapılacak ve temel eğitim ile ortaöğretim düzeyinde iki farklı atölyede 25 kişilik iki grup halinde 50 öğretmen’ in katılımıyla gerçekleştirilecek çalışmalar ile öğretmenlerin mesleki nitelikleri’ nin güçlendirilmesi hedeflenmektedir.

Doğu Marmara Kalkınma Ajansı işbirliğiyle yürütülecek çalışmalar; İstanbul Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hasan AKBULUT, Çanakkale 18 Mart Üniversitesi Eğitim Programları ve Öğretim Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. İlke EVİN GENCEL ve Mersin Üniversitesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. İlker YAKIN tarafından uygulamalı ve interaktif olarak yürütülecektir.

 

Analitik Düşünme Becerileri;

Bilgi toplumunda, öğrencilerin öğrenme sürecine etkin olarak katılan, sahih kaynaklardan öğrenen ve öğrendiklerini hayatında tatbik eden bireyler olarak yetiştirilmeleri gerekmektedir. Bununla birlikte, günümüzde egitim etkinliklerinden beklenen, düşünmeyi bilen, ögretme-ögrenme sürecinde bilgi edinmek için aktif bir biçimde rol üstlenen, kendi öğrenmesinin sorumluluğunu taşıyan, düsünme becerileriyle donanmış, kendine ve topluma faydalı ve üretici bireyler yetiştirmesidir.

21. yüzyılda eğitimin temel odak noktası; okuma yazma ve aritmetik işlem becerileri yerine, iletisim, yüksek derecede nitelikli problem çözme becerisi, bilimsel ve teknolojik okuryazarlık olacaktır. Bu bağlamda bireyden beklenen özellikler; değerlendirme ve analiz becerileri olan, eleştirel düşünebilen, problem çözme becerileri ve stratejilerine sahip, sentez yapabilen, her türlü basvuru kaynaklarına girebilen, eksik bilgi ile karar vermeyen, iletisim becerileri yüksek olmalarıdır. Bunun içindir ki analitik düsünme becerilerini kazanma konusunda en önemli faktörün öğretmenlerin eğitimi ile olacaktır. Öğretmenlerin analitik düşünce becerilerini kazanmaları durumunda ancak kendi ögrencilerine bu becerileri kazandırabilirler. Analitik düşünce; Egitimin evrensel ve toplumsal kültürün farklı olduğu göz önüne alınarak, özgün metotların gelistirilmesine ve düşünce eğilimlerini artıracak aksiyoner planlar üretilmesine katkı sağlayacaktır.

Eğitim Programı ana ve alt baslıklardan oluşmaktadır.


             Ana Baslıklar; 


 a. Yorumlama: Çeşitli deneyimin, durumun, verinin, olayın, hükmün, inancın, kuralın, prosedürün veya gruplamanın anlamını ve önemini belirlemek ve anlamaktır. 

b. Çözümleme: Durumlar, sorunlar, kavramlar, tanımlamalar veya inanç, hüküm, bilgi ve görüşleri belirtmek için tasarlanan diğer çeşit gösterimler arasındaki gerçek ilişkileri tanımlamaktır.

c. Değerlendirme: İddiaları ve tartışmaları değerlendirmedir.

ç. Çıkarsama: Mantıksal sonuçlar çıkarmak için gerekli olan bileşenleri tanımlamak, hipotezleri ve tahminleri şekillendirmek, konu ile ilgili bilgileri dikkate almak; verilerden, hükümlerden, görüşlerden kavramlardan ve tanımlamalardan hareketle sonuca ulaşmaktır.

d Açıklama: Bir kişinin akıl yürütme durumunu ve sürecini belirlemedir.

e. Öz Düzenleme: Bir kişinin bilişsel etkinliklerini ve bu bilişsel etkinliklerde kullanılan bileşenleri denetleme ve elde edilen sonuçlara göre durumu düzenlemedir.

             Alt Baslıklar; 


 a. Altı Şapka Yöntemi,
 b. Beyin Fırtınası Yöntemi,
 c. Soru Sorma Yöntemi,
 ç. Entelektüel Normlar Etkinliği ve
 d. Kritik Medya Okur-Yazarlığı Eğitimi Yöntemi

05-06-201805-06-201805-06-201805-06-201805-06-201805-06-201805-06-201805-06-2018 

 

 

 

 

Bahçelievler Mahallesi Şehit Ömer Faydalı Caddesi No 190 Merkez/YALOVA - 0226 811 00 25 (PBX) ... Ek Bina 0226 813 34 37

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.