YALOVA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Akademik Becerilerin İzlenmesi ve Değerlendirilmesi Araştırmaları Başladı

07/05/2018
Akademik Becerilerin İzlenmesi ve Değerlendirilmesi Araştırmaları Başladı

 

 Akademik Becerilerin İzlenmesi ve Değerlendirilmesi Araştırması’ nın (ABİDE) ilk uygulaması Gaziosmanpaşa İlkokulu’nda yapıldı.

 

Dünya çapında yaşanan hızlı değişim ve dönüşümün eğitim ve öğretime yönelik etkileri kaçınılmaz hâle gelmiştir. Bu hızlı değişim, öğretim programlarının üst düzey düşünmeyi gerektiren bir anlayışla hazırlanmasını, öğretim yöntem ve tekniklerinin öğretmen merkezli bir yapıdan öğrenci merkezli bir yapıya dönüşmesini sağlamıştır. Ölçme ve değerlendirme yaklaşımları ise bilgilerin kazanılma düzeyi ile birlikte bilginin gerçek yaşam durumunda nasıl kullanılabildiğini ölçen bir yapıya dönüşmüştür. Bu durum, ulusal çapta yapılan ölçme ve değerlendirme uygulamalarında farklı formatlardaki madde türlerine de yer verilmesi gereğini ortaya çıkarmıştır.

 

Öğrencilerin üst düzey zihinsel becerilerinin (eleştirel düşünme, yaratıcı düşünme, problem çözme, analiz, sentez vb.) daha iyi ölçülebilmesi amacıyla sınavlarda açık uçlu maddelerin de kullanılması gerekliliği ortaya çıkmıştır. Bu gereklilikten hareketle, Akademik Becerilerin İzlenmesi ve Değerlendirilmesi (ABİDE) Araştırması hazırlanmıştır. Bu araştırma, ulusal bir izleme yapılmasını da amaçlamaktadır. ABİDE Araştırması, Bakanlığımız Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından uygulanmaktadır.

 

Öğrencilere uygulanacak beceri testleri ile birlikte farklı veri toplama araçları kullanılarak eğitim ve öğretimi etkileyen faktörler de değerlendirilmektedir. Bu amaçla yönetici, öğretmen ve öğrenci anketleri geliştirilerek araştırma içerisinde çok boyutlu bir değerlendirme yapılmaktadır. Bu bağlamda, ABİDE Araştırması açık uçlu soruların kullanıldığı ulusal nitelikli ilk araştırmadır. İlk uygulaması 2016 yılı Nisan ayında gerçekleştirilen ABİDE Araştırması’nın ikinci uygulaması Bakanlığımız tarafından belirlenen okullarda başladı.

 

İlimizde; 6 okulda gerçekleştirilecek olan ve ilk uygulamasının Gaziosmanpaşa İlkokulu’nda yapıldığı araştırma, öğrencilerin Türkçe, matematik, fen bilimleri ve sosyal bilgiler alanlarında zihinsel becerilere sahip olma durumlarının ve bu becerilerle ilişkili özelliklerin (öğrenci, öğretmen, okul) belirlenmesini amaçlamaktadır.

 

Akademik Becerilerin İzlenmesi ve Değerlendirilmesi Araştırması´ nın Yapılacağı Okullar;

1- Gaziosmanpaşa İlkokulu

2- Mareşal Fevzi Çakmak İlkokulu

3- Özel Yalova Doğa İlkokulu

4- Altınova Subaşı İlkokulu

5- Armutlu Fıstıklı Mutluhan İlkokulu

6- Termal Yenimahalle Enver Üsttün İlkokulu

07-05-201808-05-201808-05-2018

Bahçelievler Mahallesi Şehit Ömer Faydalı Caddesi No 190 Merkez/YALOVA - 0226 811 00 25 (PBX) ... Ek Bina 0226 813 34 37

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.