YALOVA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Okuma Yazma Seferberliği Basın Toplantısı

05/03/2018
Okuma Yazma Seferberliği Basın Toplantısı

 

Anayasa’da yer alan eğitim hakkı ve bilhassa yetişkin okuma yazma eğitimi hayat  boyu öğrenmenin temelini oluşturmaktadır. Bu kapsamda, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN ve Eşleri  Hanımefendi Sayın Emine ERDOĞAN himayelerinde ülkemizde herhangi bir nedenle eğitim öğretim hakkından yararlanamayan veya temel eğitimini tamamlayamayan vatandaşlarımızın okuryazar hale gelebilmeleri ve yarım kalan eğitimlerini tamamlayabilmeleri için  Okuryazarlık Seferberliği  başlatılmıştır. Seferberlik kapsamında okuma yazma bilmeyen vatandaşlarımızın birinci kademe yetişkin okuma yazma kurslarına katılmaları sağlanarak okuryazar hale getirilmesi  ve ilkokul düzeyinde öğrenim görmelerini sağlayacak olan ikinci kademe yetişkin okuma yazma kurslarına yönlendirilmesi amaçlanmaktadır. İlimizde Okuryazarlık Seferberliği kapsamında  Valimiz Sayın Tuğba YILMAZ başkanlığında ‘Okuma Yazma Seferberliği Yürütme Kurulu’ oluşturulmuştur. Yürütme Kurulu tarafından okuma yazma bilmeyen vatandaşlarımızın okuma yazma öğrenmesi için acil eylem planı hazırlanmıştır.

2016-2017 Eğitim Öğretim yılında Yalova genelinde Halk Eğitim Merkezleri tarafından 231 adet Okur Yazarlık kursu açılmış, bu kurslarımızda 764  (Kadın 572, Erkek192)  vatandaşımız eğitim alarak ‘Okur Yazarlık Belgesi’ sahibi olmuşlardır.

İlimizde Okuma Yazma Seferberliği kapsamında bir önceki yıla oranla okuma yazma bilmeyenlerin oranı Türkiye genelinde % 3,11 iken Yalova’da % 1.9 olarak gerçekleşmiştir.

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN ve Eşleri Hanımefendi Sayın Emine ERDOĞAN’ın himayelerinde başlatılan ‘ Okuma Yazma Seferberliği’ kapsamında ilimizde sadece Şubat ayında (01-23 Şubat 2018 ) Halk Eğitim Merkezleri ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğinde Yalova Merkez, Altınova, Armutlu, Çınarcık, Çiftlikköy ve Termal ilçe, belde ve köylerinde yapılan saha çalışmaları doğrultusunda vatandaşlarımıza ulaşılmıştır. İstekli olan vatandaşlarımızdan 200 kişinin (Erkek 47, Kadın 153) müracaatları merkezlerimiz tarafından alınmıştır. 5 Mart 2018 tarihinde 25 kursta ilk eğitimler başlayacaktır.

İl Millî Eğitim Müdürü Ali Tosun konuşmasında:   Seferberlik kapsamında okuma yazma bilmeyen vatandaşların I. Kademe Yetişkin Okuma Yazma Kurslarına katılmaları sağlanarak okuryazar hale getirilmesi ve ilkokul düzeyinde öğrenim görmelerini sağlayacak olan II. Kademe Yetişkin Okuma Yazma Kurslarına yönlendirilmesi amaçlanmaktadır. 

Bu amaçla başlatılan okuryazarlık seferberliği kapsamında Yalova´daki okuma yazma bilmeyenlerin oranını en asgariye çekmek için elbirliğiyle çalışacağız. Hedefimiz yüzde yüz okuryazar bir toplum olmak. Eğitimde marka kent olan Yalovamızda hedefimiz, okuma yazma oranının yüzde yüz olduğu bir Yalova. Okuma yazma bilmeyen kişileri tespit etmek için ayrıntılı bir çalışma yapıp köy köy hane hane vatandaşlarımızı ziyaret edeceğiz. Açacağımız kurs eğitim merkezlerine ulaşamayacak derecede engelli, hasta ve yaşlı insanlarımız için evlerine gidilerek hizmet verilmesini sağlayacağız.

 “Okuma yazma seferberliği konusunda toplumun her kesimine önemli görevler düşüyor”

             Okuma yazma seferberliği konusunda toplumun her kesimine önemli görevler düşüyor. Bu konunun duyurulması hususunda bütün basın mensuplarına, sivil toplum kuruşlarına, muhtarlarımıza bu seferberlikte yanımızda oldukları için teşekkür ediyorum. Okuma yazma seferberliğini herkes bir milli görev olarak addeder, elzem bir vazife olarak hisseder ve sorumluluk bilinci içerisinde bunu yüreğinde hissederse, okumaz yazmaz kalmayacağına olan inancım tamdır.

05-03-201805-03-2018

Bahçelievler Mahallesi Şehit Ömer Faydalı Caddesi No 190 Merkez/YALOVA - 0226 811 00 25 .... 0226 813 62 36 .... 0226 813 62 37 .... 0226 813 77 78 .... 0226 814 16 32 .... 0226 814 80 19 .... Ek Bina 0226 813 34 37

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.