YALOVA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Mesleki Eğitimde 1000 Okul Projesi İçin Yalova Hazır

12.02.2021
Mesleki Eğitimde 1000 Okul Projesi İçin Yalova Hazır

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından koordine edilecek ve Yalova'dan 4 meslek lisesi ile Atatürk Bilim Sanat Merkezi ve Rehberlik Araştırma Merkezi'nin de içinde yer aldığı Mesleki Eğitimde 1000 Okul Projesi kapsamında; Yalova içinde yapılacak çalışmaların görüşülmesi amacıyla, ilgili okulların ve İlçe Millî Eğitim Müdürlerinin katılımıyla, İl Mill Eğitim Müdür Yardımcısı Dr. Uğur İnan'ın başkanlığında bir toplantı yapıldı.

1000 Okul Projesi kapsamında yapılacak çalışmalarla ilgili olarak İl Millî Eğitim Müdür Yardımcısı Dr. Uğur İnan başkanlığında toplantı gerçekleştirildi.

Toplantıda konuşan İl Millî Eğitim Müdür Yardımcımız Dr. Uğur İnan: "Projeye ilişkin ayrıntıları, Bakanlığımız üst yöneticileri ve diğer il müdürlerimizle birlikte, bizzat Sayın Bakanımızdan ve Bakan Yardımcımız Sayın Mahmut Özer'den dinleme imkânı bulduk. Yapılması hedeflenen çalışmalar için gerçekten çok heyecanlandığımı ifade edebilirim. Projenin; okullarımız arasında farklılıkları en aza indirgemek, öğrencilerimizin akademik ve mesleki gelişimlerinin yanı sıra sosyal, kültürel ve sportif yönden de desteklenmeleri için önemli katkılar sağlayacağına inanıyorum. Onlara sadece özgeçmişlerini yazmanın yolunu değil, öz geleceklerini hazırlamanın yolunu da sunmuş olacağız." dedi.

Projenin uygulanmasına ilişkin Yalova içinde yürütülecek olan sürece ilişkin planlanan takvimle ilgili olarak da bilgi veren İnan "Yalova'dan Altınova Bülent Özyürük Çok Programlı Lisesi, Çınarcık Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi. Şehit Sercan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Tobb Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Atatürk Bilim ve Sanat Merkezi ve Rehberlik Araştırma Merkezi'nde toplam 1986 öğrenciyi kapsayan proje içindeki ihtiyaçların karşılanması ve faaliyetlerin koordinasyonunda, Bakanlığımızın yönlendirmeleri doğrultusunda gerekli tüm destek ilgili birimlerimizce karşılanacak olup faaliyetlerin özelliğine göre kamu kurum ve kuruluşları başta olmak üzere tüm paydaşlarla da işbirliğine gidilecektir." dedi.

Hedef: 1000 Okul - 618 bin Öğrenci

Mesleki ve Teknik Anadolu liseleri içinde belirli kriterlere göre seçilen 1000 okula yönelik kapsamlı destek paketi hazırlandı. 81 ilde belirlenen 1000 okulda 618 bin öğrenci eğitim alıyor. Proje kapsamındaki okulların tamamına kütüphane kurulacak ve spor alanları oluşturulacak. Bu okullarda okuyan öğrencilere, Türkçe, Matematik ve Fen Bilimleri alanlarında temel becerilerde destek eğitim hizmeti sunulacak. Bu kapsamda Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmet Genel Müdürlüğü bu okullara destek paketleri hazırlayacak.

Proje kapsamında tüm öğrencilere ilk yardım eğitimi verilecek ve isteyenlere yüzme öğretilecek. Okulların tamamı Anadolu güzel sanatlar liseleri ve spor liseleri ile eşleştirilerek ortak kültür, sanat ve spor etkinlikleri yapılacak. Ayrıca proje kapsamında öğrenciler için müze ve ören yerleri ziyaretleri düzenlenecek. Bu okullarda düzenli olarak kariyer günleri etkinlikleriyle eğitim, sanayi ve endüstri, bilim, kültür ve sanat gibi alanlarda önde gelen başarılı insanlarla öğrencilerin buluşması sağlanacak.

12-02-202112-02-202112-02-202112-02-202112-02-202112-02-202112-02-2021

Bahçelievler Mahallesi Şehit Ömer Faydalı Caddesi No 190 Merkez/YALOVA - 0226 811 00 25 (PBX) ... Ek Bina 0226 813 34 37

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.