YALOVA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İl Millî Eğitim Müdürümüz Dr. Abdülaziz Yeniyol'un 12 Mart İstiklal Marşı'mızın Kabulünün 100. Yıl Mesajı

11.03.2021
İl Millî Eğitim Müdürümüz Dr. Abdülaziz Yeniyol'un 12 Mart İstiklal Marşı'mızın Kabulünün 100. Yıl Mesajı

İstiklal Marşı'mız, tarihin en şanlı destanlarından biri olan "Milli Mücadele"nin, yüreği bu vatan kadar yüce olan büyük şair Mehmet Akif Ersoy tarafından kaleme alınmış, aziz milletimizin gönlünde silinmez bir yeri olan milli bir destanın adıdır.

Vatanın dört bir yanında hain emellerini hayata geçirmek isteyen işgal güçlerine karşı, aziz milletimizin kahraman ordumuzla birlikte gösterdiği kutlu direnişin ruhu, İstiklal Marşı'yla ölümsüz bir hale bürünmüştür.  Gazi meclisimiz TBMM tarafından "milli marş" olarak kabulünün üzerinden 100 yıl geçmesine rağmen, yüreğimizde bıraktığı heyecandan en ufak bir kayıp söz konusu olmamıştır.

Bilindiği üzere Türkiye Büyük Millet Meclisi'miz, kabulün 100. yılı kapsamında 2021 yılını "İstiklal Marşı Yılı" ilan etti. Yine 05 Mart 2021 tarihinde Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan da yayımladığı bir genelgeyle 2021 yılını "Mehmet Akif ve İstiklal Marşı Yılı" olarak kabul etmişlerdir.

Yalova İl Millî Eğitim Müdürlüğü olarak bu noktada Sayın Valimizin bilgi ve denetimleri çerçevesinde yerel yönetimlerimiz, üniversitelerimiz ve ilgili STK'larla işbirliği içerisinde bu yılı en iyi ve en verimli bir şekilde idrak etmenin gayreti içerisinde olacağız.

Kıymetli Meslektaşlarım, Sevgili Öğrencilerim,

Bu topraklar bize öyle kolay vatan olmadı. Her karış vatan toprağının koynunda; gençliğini, hayallerini, umutlarını bizler için terk eden binlerce vatan evladı yatıyor. Aldığımız her nefeste, attığımız her adımda bu kutlu emaneti atiye taşımak için daha çok çalışacağız. Ay yıldızlı sevdamız ilelebet rehberimiz olacaktır. Milletimizin istikbal namesi olan bu kıymetli eseri kulaklarımız ile değil kalbimizle duyarak her mısrasını aklımıza, kalbimize ve karakterimize nakşedeceğiz.

İstiklal Marşı'mızın büyük manasının çocuk ve gençlerimizin dünyalarında en güzel şekilde karşılık bulması, milli birlik ve beraberlik duygumuzun daha da perçinlenmesi adına pek çok faaliyetin altına imza atacağız.

Bu duygularla Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ile silah arkadaşları başta olmak üzere istiklâl mücadelemizin tüm kahramanlarını ve "Allah bu millete bir daha İstiklal Marşı yazdırmasın!" diyen büyük şair Mehmet Akif Ersoy'u rahmetle ve minnetle anıyor, saygılarımı sunuyorum.

    Dr. Abdülaziz YENİYOL

      İl Millî Eğitim Müdürü

Bahçelievler Mahallesi Şehit Ömer Faydalı Caddesi No 190 Merkez/YALOVA - 0226 811 00 25 (PBX) ... Ek Bina 0226 813 34 37

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.