YALOVA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İl Millî Eğitim Müdürümüz Ali TOSUN´un Engelliler Haftası Mesajı

08/05/2019
İl Millî Eğitim Müdürümüz Ali TOSUN´un Engelliler Haftası Mesajı

 

Her yıl 10-16 Mayıs tarihleri arasında gerçekleşen Engelliler Haftası, engelli olarak tanımlanan bireylerimizin haklarına dikkat çekilmesi açısından oldukça önem arz etmektedir.

 

Engelli ya da engelsiz herkesin, insan olma onuruna yaraşır bir biçimde yaşama ve kabul görme hakkına sahiptir. Hayatın içinde bir ve bütünüz. Toplumun uyum içerisinde bütünleşmesi, saygı ve sevgi ortamında birbirlerini anlayarak yaşayabilmesi en büyük gayemizdir.

 

Yunus Emre´nin zikrettiği gibi, yaratılanı Yaratandan ötürü sevip, farklılıkları kendimize engel olarak değil, zenginlik ve güzellik emaresi olarak görüyoruz.

 

Yalova, engelli öğrencilere verilen eğitim, eğitim kurumları ve Özel Eğitim Kampüsü Projesi ile en şanslı iller arasında yer almaktadır. Engel durumlarına göre özel eğitim okullarımız, okullarımızdaki özel eğitim sınıflarımız, engelli öğrencilerimize en iyi eğitimi vermek suretiyle, onların topluma üretici bireyler olarak katılmaları için özveriyle çalışmalarını sürdürmektedirler.

 

Yalova Milli Eğitim Müdürlüğü olarak, engelli bireylerin eğitimi, sosyal ortamların engellilere göre düzenlenmesi, engellilere yönelik sosyal projelere destek verilmesi ve sivil toplum örgütleriyle daha verimli çalışmalar yürütülmesi gibi adımların atılması önceliğimizdir.

 

Türkiye´de model olma özelliği ile özel eğitim alanında da marka kent olmayı hedeflediğimiz, Yalovamıza kazandırmak için büyük uğraşlar verdiğimiz Özel Eğitim Kampüsü Projesi, Yalova´da, bu konudaki hassasiyetimizin bir yansımasıdır.

 

Engellilerimizin herkes gibi sağlık, çalışma ve eğitim gibi temel hak ve özgürlüklerden yararlanma ve normal bir hayat sürme hakkına sahip olduklarını biliyoruz. Bu sebeple bir yandan kültürel çalışmaları büyük bir hızla yürütürken, diğer yandan da engellilere yönelik sosyal sorumluluk projeleriyle önemli adımlar atmaktayız. Emek kutsaldır, emeğin engellisi olmaz diyerek;

 

Her türlü zorluğa engelsiz bir eğitim sağlamak için varız ve hep öyle de kalacağız. Birbirimize destek olarak çok güzel işler yaptık, başarılara imza attık ve daha da güzel gelişmeler yaşayacağız. Tüm gayretlerimiz eşit ve engelsiz bir hayat için...

 

Engellerin kaldırıldığı bir Yalova için herkesin daha çok gayret göstermesi temennisiyle saygı ve sevgilerimi sunuyorum.

 

Bu anlamlı hafta dolayısıyla düzenlenecek tüm etkinliklere başarılar diliyor; etkinliklerin bu alandaki toplumsal sorumluluğu, hassasiyetin artmasına vesile olmasını temenni ediyor; tüm engelli vatandaşlarımızın huzurlu ve sağlıklı bir hayat sürmelerini diliyorum.

 

Ali TOSUN
İl Millî Eğitim Müdürü

Bahçelievler Mahallesi Şehit Ömer Faydalı Caddesi No 190 Merkez/YALOVA - 0226 811 00 25 .... 0226 813 62 36 .... 0226 813 62 37 .... 0226 813 77 78 .... 0226 814 16 32 .... 0226 814 80 19 .... Ek Bina 0226 813 34 37

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.